TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowe wymagania dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej

Trwają prace nadprojektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Projekt określa sposób postępowania właściciela lasu na etapie planowania i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.

Dzięki przyjętemu rozwiązaniu, w ramach przeglądu dostępnych danych na temat występowania gatunków wymienionych w załączniku IV dyrektywy siedliskowej oraz gatunków ptaków objętych ochroną na obszarze, na którym są planowane działania z zakresu gospodarki leśnej oraz weryfikacji terenowej przed rozpoczęciem prac, już na etapie przygotowawczym właściciele lasu będą zobowiązani do uzyskania wiedzy na temat obecności tych gatunków.

Właściciel będzie mógł odstąpić od ww. przeglądu, jeżeli dysponuje danymi zebranymi w trakcie przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, w tym prognozą oddziaływania na środowisko we fragmencie lasu planowanym do objęcia działaniami z zakresu gospodarki leśnej.

Uwaga

Właściciele lasu znakują drzewa dziuplaste oraz drzewa z gniazdami ptaków, inne stanowiska lęgowe ptaków (gniazda jednoroczne) oraz inne stanowiska występowania gatunków wymienionych w załączniku IV dyrektywy siedliskowej. Dzięki temu rozwiązaniu właściciele lasu będą mogli przeciwdziałać potencjalnym kolizjom pomiędzy działaniami z zakresu gospodarki leśnej a ochroną elementów środowiska.

Wizja terenowa

W celu zapewnienia aktualnej i rzetelnej wiedzy właściciela lasu o występowaniu gatunków wymienionych w załączniku IV dyrektywy siedliskowej oraz gatunków ptaków objętych ochroną rozporządzenie określa termin przeprowadzenia wizji terenowej, nie wcześniej niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem działań z zakresu gospodarki leśnej oraz określa wymóg w zakresie posiadanej wiedzy o gatunkach chronionych. Jeżeli właściciel lasu nie posiada wystarczającej wiedzy w tym zakresie, może on skorzystać z wiedzy pracownika starostwa, który w imieniu starosty sprawuje nadzór w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, lub osób trzecich posiadających niezbędną wiedzę. Ponadto zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach, nadleśniczy udziela właścicielowi lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa pomocy, na jego wniosek, doradztwo m.in. w zakresie gospodarki leśnej.

Dobre praktyki

Rozporządzenie na etapie realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej określa szereg dobrych praktyk, których stosowanie przyczyni się do ochrony gatunków o których mowa w art. 48 i art. 49 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, w szczególności wymienionych w załączniku IV dyrektywy siedliskowej oraz gatunków ptaków objętych ochroną, dzięki czemu będzie możliwe zapobieżenie potencjalnym kolizjom, co w sposób jednoznaczny przyczyni się do poprawy stanu ochrony lub przyczyni się do utrzymania stanu ochrony poszczególnych gatunków na oczekiwanym poziomie.

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.