SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Prowadzenie działalności w kilku województwach - do kogo złożyć sprawozdanie

Pytanie: Zbieramy odpady w dwóch różnych województwach. Czy powinniśmy złożyć sprawozdanie do marszałka województwa, któremu podlega siedziba firmy? Jeśli tak, to czy należy je złożyć w ramach siedziby i oddziału, czy osobno dla każdego miejsca prowadzenia działalności? Czy będąc użytkownikiem głównym niewpisanym do KRS, muszę opłacić pełnomocnictwo od każdego wysłanego sprawozdania?
Pytania i odpowiedziBDO

Prowadzisz działalność w kilku miejscach - sprawdź czy masz odpowiedni wpis w BDO

Pytanie: Prowadzimy kilka inwestycji budowlanych polegających na remoncie obiektów sportowych typu boisko ORLIK w Polsce. Czy w związku z tym musimy każdorazowo dodać nowe miejsce prowadzenia działalności w systemie BDO? Czy wystarczy, że podczas wystawiania KPO zaznaczymy pole „Wytwarzanie odpadów – w wyniku świadczenia usług (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach) i/lub działalności w zakresie obiektów liniowych (w rozumieniu art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane)" i wpiszemy dokładną lokalizację?
Pytania i odpowiedziBDO

Czy instalacja komunalna musi mieć pozwolenie zintegrowane?

Niektóre okoliczności mogą obligować instalacje komunalne do posiadania pozwolenia zintegrowanego. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy po otrzymaniu nowego pozwolenia zintegrowanego należy złożyć wniosek aktualizacyjny w BDO? 

ArtykułPozwolenia zintegrowane
16.06.2021

Czy pozwolenie jest konieczne, jeśli chcesz opróżnić zbiornik retencyjny?

Zbiornik retencyjny przeznaczony do działań przeciwpożarowych jest zapełniony właściwie cały czas, przynajmniej w jakiejś części. Może się jednak okazać, że trzeba go wyczyścić. Jak zrobić to legalnie?

ArtykułPozwolenia wodnoprawne
16.06.2021

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach – wskazówki dla inwestora

Procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezwykle czasochłonna, a czas jej trwania jest głównie uzależniony od szczegółowości karty informacyjnej przedsięwzięcia, bądź raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Podpowiadamy, jakich błędów unikać i na co zwrócić uwagę, by nie przedłużać dodatkowo tego procesu.

ArtykułDecyzja środowiskowa
16.06.2021

Decyzje środowiskowe a zbieranie odpadów

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko zbieranie odpadów wymaga (poza zezwoleniem na zbieranie odpadów) także uzyskania duś. Duś wydaje się przed uzyskaniem decyzji na zbieranie odpadów.

ArtykułDecyzja środowiskowa

Już nie musisz szukać opracowań wodnoprawnych - podpowiadamy z jakiś źródeł możesz skorzystać

Żeby przygotować operat wodnoprawny, trzeba posiłkować się wieloma materiałami, zarówno literaturowymi, jak i dostępnymi online. Przedstawiamy przykładowe strony internetowe, na których znajdziesz dużo informacji niezbędnych do opracowania operatów wodnoprawnych.

ArtykułPozwolenia wodnoprawne

Kiedy urządzenie wodne jest jednocześnie obiektem budowlanym?

Postawienie urządzenia wodnego może niekiedy oznaczać konieczność przeprowadzenia procesu budowlanego a to z kolei wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów Prawa budowlanego. Jak ocenić czy urządzenie wodne jest jednocześnie obiektem budowlanym?

ArtykułProcedury inwestycyjne
16.06.2021

Kwalifikacja urządzenia wodnego i jej konsekwencje

Wykorzystanie sztucznych obiektów sieci wodnej determinowane jest przez ich właściwą kwalifikację. Dotyczy to w szczególności kanałów i rowów, które jako urządzenia wodne posiadają różny status prawny, a ich nieprawidłowa kwalifikacja może powodować poważne konsekwencje. Jak odróżnić rów od kanału i jakie są konsekwencje błędnej kwalifikacji?

ArtykułProcedury inwestycyjne

Osiem załączników, bez których nie dostaniesz pozwolenia zintegrowanego

Pozwolenie zintegrowane, łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań na środowisko i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Żeby je dostać, trzeba dobrze przygotować wniosek i pamiętać o wymaganych załącznikach. Inaczej organ może nas odprawić z kwitkiem.

ArtykułPozwolenia zintegrowane
16.06.2021