SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Podstawowe obowiązki wytwórcy odpadów - webinar

Wytwórca odpadów to każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów. W wielu firmach odpady są wytwarzane, w związku z czym mają one pewien określony zestaw obowiązków.

Porada videoGospodarka odpadami
20.12.2024

Utylizacja choinek z biur – czy to odpady komunalne?

Czy choinki ustawione w biurach firm można traktować jako odpady komunalne? Wyjaśniamy zasady klasyfikacji oraz wskazujemy, jak zorganizować ich utylizację, aby uniknąć potencjalnych problemów.

Porada ekspertaOdpady komunalne

Kary w systemie kaucyjnym – cykl system kaucyjny

Nowy system kaucyjny wprowadza szereg zmian, a dla przedsiębiorców, którzy nie zastosują się do regulacji, przewidziane są kary administracyjne za naruszenie przepisów. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zasad funkcjonowania systemu oraz kar, jakie mogą zostać nałożone na przedsiębiorców.

Porada ekspertaOpakowania
17.12.2024

Selektywna zbiórka odpadów tekstylnych

Przemysł tekstylny ma ogromny wpływ na środowisko i stoi przed wyzwaniem wprowadzenia zmian. Statystycznie każdy konsument rocznie kupuje kilkadziesiąt kilogramów ubrań. Niestety, odpady tekstylne w większości są spalane lub trafiają na wysypiska, a jedynie niewielka część poddawana jest selektywnej zbiórce i recyklingowi. W Unii Europejskiej zaledwie 29% odpadów tekstylnych jest zbieranych selektywnie. Celem jest zwiększenie recyklingu tekstyliów i ich ponowne użycie, zamiast spalania.

Porada ekspertaOdpady komunalne
16.12.2024

Zasady czyszczenia i konserwacji separatorów ropopochodnych

Pytanie: Mamy zainstalowanych w firmie kilka separatorów ropopochodnych. Ich producent powołując się na ustawę Prawo ochrony środowiska, twierdzi, że tylko on może wykonywać czynności czyszczenia i konserwacji tych separatorów. Czy może je czyścić i konserwować jakaś inna firma zewnętrzna zajmująca się produkcją separatorów albo czy możemy te zadania realizować wewnętrznie (np. przez pracowników utrzymania ruchu)?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
13.12.2024

Obowiązki dla jednostek handlowych – cykl system kaucyjny

System kaucyjny w Polsce wprowadza nowe zobowiązania dla sklepów i hurtowni. Jednostki handlowe, szczególnie te o większej powierzchni, muszą dostosować się do przepisów dotyczących zbierania opakowań i zwrotu kaucji. Dowiedz się, jakie obowiązki nakładają nowe regulacje i jak będą funkcjonować zasady zwrotu opakowań.

Porada ekspertaOpakowania
10.12.2024

Ekologiczne biura - jak zmniejszyć ślad węglowy dzięki zarządzaniu odpadami

Zmniejszenie śladu węglowego w biurach to kluczowy krok dla firm dążących do zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój w firmie to strategia zarządzania i podejmowania decyzji, która uwzględnia wpływ działalności na środowisko, społeczeństwo oraz gospodarkę, tak aby spełniać potrzeby obecnych pokoleń bez ograniczania zasobów przyszłych. 

Porada ekspertaSystemy zarządzania
09.12.2024

Rozporządzenie bateryjne - webinar

Nowe rozporządzenie bateryjne wprowadza jednolite zasady dotyczące baterii i zużytych baterii na terenie całej Unii Europejskiej. Przepisy obejmują wszystkie kategorie baterii, niezależnie od ich pochodzenia, zastosowania czy formy wprowadzenia na rynek. Obejrzyj webinar w którym ekspert tłumaczy kogo dotyczą nowe przepisy, kiedy zostały wprowadzone i jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcach.

Porada videoBaterie i akumulatory
06.12.2024

Gdzie wyrzucić kubek z papieru powlekanego?

Kubki z papieru powlekanego bioplastikiem, mimo że są reklamowane jako ekologiczne, często sprawiają trudności w segregacji odpadów. Zrozumienie, gdzie powinny trafić tego typu produkty, pozwoli na właściwe postępowanie z odpadami.

Porada ekspertaOpakowania

Dopuszczalne poziomy hałasu dla zabudowy jednorodzinnej

Pytanie: Jaki powinien być dopuszczalny poziom hałasu dla terenu, na którym są wybudowane domki jednorodzinne, zaznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oznaczeniem „MN Teren Zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej”? Przeznaczeniem podstawowym jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, ale jest jeszcze przeznaczenie dopuszczalne, którym są usługi nieuciążliwe wbudowane w budynki mieszkalne.
Pytania i odpowiedziEmisja hałasu do środowiska