SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Woda pod kontrolą od źródła aż do kranu

Polska niestety zaliczana jest do krajów ubogich w zasoby wodne. Podstawowe źródła zasobowe to zbiorniki wód śródlądowych, z podziałem na zbiorniki wód podziemnych oraz zbiorniki wód powierzchniowych. Lokalizacja i wybór ujęcia wody na danym terenie następuje po rozpoznaniu warunków hydrogeologicznych, hydrologicznych, geologicznych oraz sanitarnych. Cały ten proces ma wpływ na jakość i bezpieczeństwo wody dostarczanej do kranów w Polsce. W poniższym artykule ekspert opisuje etapy od pozyskiwania wody w źródle do jej dostarczenia do polskich gospodarstw i przedsiębiorstw.

Porada ekspertaOchrona wody
17.10.2023

Bezpieczeństwo wód i konsekwencje awarii w przedsiębiorstwach wodociągowych

Podstawowym elementem systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę są ujęcia wody. Natomiast zapewnienie odpowiedniej jakości i ilości pobieranej wody stanowi priorytet na pierwszym etapie produkcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jednym z głównych zadań przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego jest zapewnienie niezawodnej pracy systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy te systemy zawiodą? Jakie mogą być konsekwencje poważnych awarii? Kto jest odpowiedzialny za awarię w przedsiębiorstwie?

Porada ekspertaOchrona wody

Gdzie można oddać zużyte żarówki i baterie z firmy?

Pytanie: W naszej firmie produkujemy dużo zużytych baterii alkalicznych i żarówek. Gdzie powinniśmy je oddać? Zdajemy sobie sprawę, że opcje przeznaczone dla gospodarstw domowych, takie jak zbiórki realizowane przez podmioty pośredniczące np. pojemniki w sklepach, nie są odpowiednie w naszym przypadku. Czy powinniśmy poszukać specjalistycznej firmy, z którą moglibyśmy zawrzeć umowę na utylizację tych odpadów?
Pytania i odpowiedziBaterie i akumulatory

Cykl Dyrektywa SUP - Nowe podmioty w BDO

Nowelizacja przepisów związana z wdrożeniem Dyrektywy SUP poszerzyła zakres podmiotów zobowiązanych do rejestracji w BDO. Wśród nowych obowiązków, które czekają przedsiębiorców, znajduje się m.in. składanie rocznych sprawozdań. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, by dowiedzieć się o wszystkich nowościach w zakresie zobowiązań.

Porada ekspertaOdpady i BDO
10.10.2023

Wymagania prawne dotyczące odprowadzania wód opadowych z dachów

Jednym z wielu obowiązków właściciela nieruchomości jest jej odwodnienie, czyli odprowadzanie wód opadowych z terenu działki gruntowej wraz z zabudowaniami, czyli potocznie nazywane odprowadzanie deszczówki. Zasady dotyczące tego zagadnienia są określone zarówno w Prawie budowlanym, jak i w Prawie wodnym. Konkretne wymagania można znaleźć w przepisach rozporządzeń wykonawczych. W poniższym artykule nasz ekspert radzi w jakich przepisów należy przestrzegać i na co warto zwrócić uwagę.

Porada ekspertaOchrona wody
09.10.2023

Korekta i anulowanie DPR

Pytanie: Czy można wycofać lub anulować dokument DPR, który został już wysłany do wnioskującego i Urzędu Marszałkowskiego? Czy jedyną opcją jest dokonanie korekty w przypadku DPR?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Znakowanie substancji chemicznych zwiększa bezpieczeństwo użytkowników

Substancje i mieszaniny, które powodują zagrożenie powinny zostać właściwie oznakowane przez dostawcę (producenta, importera), aby ostrzec ich użytkowników przed zagrożeniami, jakie stwarzają.

Porada ekspertaSubstancje i mieszaniny

Cykl Dyrektywa SUP – Różni przedstawiciele producentów

W związku z Dyrektywą SUP zostaną wprowadzone nowe przepisy, a niektórzy polscy producenci będą zobowiązani do przestrzegania ich. Nowelizacja wprowadza dwie kategorie przedstawicieli producentów produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych lub narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
03.10.2023

Ciek wodny na terenie zakładu – czy można go samodzielnie uregulować 

Ciek wodny to woda płynąca naturalnym lub uregulowanym korytem w sposób ciągły lub okresowy. Jest to pojęcie bardzo ogólne, pod którym kryją się wszelkie rzeki, strugi, strumienie i potoki oraz inne wody płynące. Śródlądowe wody płynące oraz grunty pokryte tymi wodami są własnością Skarbu Państwa i nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu. W imieniu Skarbu Państwa prawa właścicielskie w stosunku do tych wód wykonuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Porada ekspertaOchrona wody
02.10.2023

Terminy magazynowania odpadów

Pytanie: Mam pytanie odnośnie magazynowania odpadów. Na zakładzie posiadamy substancję, której rok produkcji to październik 2020. Data ważności substancji to październik 2021. Jaką datę mam przyjąć jako rozpoczęcie magazynowania odpadu? Rok przeterminowania substancji (październik 2021) czy może datę zakupu, kiedy firma zakupiła tą substancje?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami