SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Stawki opłat za usługi wodne od 2024 roku

Nowe rozporządzenie określa stawki za usługi wodne, uwzględniając między innymi jakość i typ zaczerpniętej wody, jej zastosowanie, rejon kraju, w którym się znajduje, oraz rodzaj ścieków.

Dokument do pobraniaOchrona wody
08.02.2024

Wzór formularza sprawozdawczego - zużycie energii elektrycznej przez JSFP za okres 2023

Raport dotyczy okresu sprawozdawczego liczonego od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r., w którym Kierownicy zobowiązani byli do podjęcia działań w celu realizacji obowiązkowego celu zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach.

Dokument do pobraniaEnergetyka
08.02.2024

10 zasad ESG dla odpowiedzialnego biznesu

Każdy system zarządzania, w tym również ten dotyczący ESG, opiera się na fundamentalnych zasadach, które kierują działaniami organizacji. Te zasady, ściśle powiązane z wartościami przedsiębiorstwa, wskazują kierunek dla wdrażania efektywnych praktyk i osiągania celów. W obliczu braku jednolitego standardu dla ESG, pojawiające się wątpliwości co do jego implementacji są zrozumiałe. Dlatego warto zrozumieć genezę ESG i zbadać, jak 10 Zasad ESG oraz UN Global Compact mogą wspierać organizacje w tej transformacji. 

Porada ekspertaInformacje ogólne
06.02.2024

Webinar: Gospodarka odpadami w firmie według wymogów prawnych w 2024

Ekspert przedstawia wymogi prawne dotyczące zarządzania gospodarką odpadami w firmie wg prawa 2024 i ich praktyczne zastosowanie. Omówione zostaną zasady prawidłowej klasyfikacji odpadów ze wskazanie jakich błędów unikać. Przedstawiamy decyzje administracyjne jakie powinna posiadać dana firma na gospodarowanie odpadami. Przybliżone zostaną zasady tymczasowego magazynowania dotyczące różnych rodzajów odpadów i jak przekazywać je zewnętrznym firmom. Zostanie wyjaśnione na jakich warunkach zawrzeć umowę z firmą na odbiór odpadów i jakie wymogi bazy BDO należy spełnić.

Porada videoGospodarka odpadami

Opakowania wielomateriałowe − jak z nimi postępować

Odpady opakowań wielomateriałowych podlegają szczególnemu traktowaniu przez przepisy Unii Europejskiej, które zostały wdrożone do naszego systemu prawnego. Jak z nimi postępować?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Urządzenia wodne w praktyce - ebook

Zgodnie z art. 188 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, utrzymywanie urządzeń wodnych należy do ich właścicieli i polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach – w celu zachowania ich funkcji. Co to dokładnie oznacza? Jakie konkretnie obowiązki mają właściciele urządzeń wodnych?

eBookKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez powodzie i inne zjawiska hydrologiczne

Powódź jest zjawiskiem wywołanym siłami przyrody i stanowi tzw. siłę wyższą. Definicja prawna, zawarta w art. 16 pkt 43 ustawy Prawo wodne, opisuje powódź jako tymczasowe pokrycie przez wodę terenu, który w normalnych warunkach nie jest pokryty wodą, w szczególności wywołane przez wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach oraz od strony morza, z wyłączeniem pokrycia przez wodę terenu wywołanego przez wezbranie wody w systemach kanalizacyjnych. W związku z tym, że powódź jest zdarzeniem niezależnym od działań człowieka, prawo wodne reguluje kwestie odpowiedzialności za szkody powstałe w jej wyniku. Jakie są zasady tej odpowiedzialności? Oto porada naszego eksperta.

Porada ekspertaOchrona wody

Które działania wymagają pozwolenia wodnoprawnego – infografika

Infografika przedstawia kluczowe działania wymagające pozwolenia wodnoprawnego, takie jak wprowadzanie ścieków, wykonanie robót budowlanych wpływających na wody, a także działania związane z regulacją wód, budową mostów i rurociągów w obszarach wodnych. Zawiera ona zarówno informacje o konkretnych działaniach, jak i ogólne wytyczne dotyczące wymagań prawnych i procedur związanych z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego.

InfografikaOchrona wody
31.01.2024

Nowe zmiany w BDO w 2024 roku

Od pewnego czasu otrzymujemy informacje, że w BDO (Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami) wkrótce zostaną wprowadzone nowe zasady dotyczące ewidencji i sprawozdawczości. Jak się okazuje, te zmiany na razie nie zostały zaimplementowane, ponieważ ich zakres jest znaczący. Obecnie zespół BDO intensywnie pracuje nad ich szybkim wprowadzeniem. Jakie będą faktyczne nowe zmiany wprowadzone w BDO?

Porada ekspertaBDO

Czy gmina może ograniczyć mieszkańcom korzystanie z wody

W ostatnich latach obserwuje się wzrastającą presję na zasoby wodne szczególnie w okresach suszy, gdy zapotrzebowanie na wodę przewyższa dostępność. Aby zapobiec przerwom w dostawie wody wiele gmin decyduje się wprowadzić zakaz korzystania z wody do innych celów niż spożywcze i higieniczno-sanitarne. Czy prawo zezwala na takie działania? Czy władze gminy mogą ograniczyć jej mieszkańcom korzystanie z wody? Jaka kara grozi za nieprzestrzeganie takiego zakazu?

Porada ekspertaOchrona wody