SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi - Sprawozdania i opłaty

Tematyka

Import paneli fotowoltaicznych a opłata produktowa

Pytanie: W 2023 r. chcemy zakupić panele fotowoltaiczne z Czech i wprowadzić pierwszy raz na rynek polski. W jaki sposób należy obliczyć opłatę produktową wynikającą z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektroniczym? Znamy masę jaką chcemy wprowadzić na rynek, ale nie znamy masy zebranego w danym roku kalendarzowym na terytorium kraju zużytego sprzętu, powstałego ze sprzętu wprowadzonego do obrotu w danej grupie sprzętu [kg] (Mz). W jaki sposób mamy obliczyć Mz? Na karcie produktu jest informacja, że trwałość paneli wynosi 15 lat.
Sprzęt elektryczny i elektroniczny
10.01.2023

Wniosek o pomoc de miminis w formie papierowej nie będzie rozpatrzony

Pytanie: Firma złożyła sprawozdanie w zakresie wprowadzania produktów w opakowaniach za rok 2021 przez system BDO oraz wniosek o pomoc de minimis w formie papierowej w terminie do 15 marca 2022 r. Wniosek o pomoc de minimis został również dołączony do sprawozdania (niestety tylko pierwsza strona, nie zostały dołączone załączniki – był to przypadek.) Czy urząd marszałkowksi może odrzucić wniosek o pomoc de minimis, jeżeli został on również złożony w formie papierowej?

Emisje gazów cieplarnianych – czy dane z KOBIZE pokrywają się z protokołem CHG

Pytanie: Czy firma, która corocznie składa raport w Krajowej Bazie o emisji gazów cieplarnianych i innych substancji (KOBIZE) tytułu spalania paliw w pojazdach i ogrzewania oraz wymiany czynnika chłodniczego w urządzeniach klimatyzacyjnych, może uznać, że jej działania są zgodne z wytycznymi zawartymi w tzw. Green House Gas Protocol. Jeśli nie, to jakie inne czynności powinna wykonać, aby te działania były zgodne z tym protokołem?
KOBiZE
08.09.2022

Wyjazd do pracy tymczasowej a obowiązek opłat za śmieci

Pytanie: Czy osoby pracujące za granią, kierowcy zawodowi powinny być uwzględniani w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowania odpadami komunami z nieruchomość zamieszkałych ?
Odpady komunalne
01.08.2022

W jakiej sytuacji można wygasić naliczanie opłaty za odpady komunalne

Pytanie: W jaki sposób dokonać odpisu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałej jeżeli właściciel nieruchomości nie złożył deklaracji zerowej, a organ posiada informacje, że tej nieruchomości nikt nie zamieszkuje np. od 1 stycznia 2022 r.? Ponadto nie ma kontaktu z tym w właścicielem nieruchomości, nie wiadomo gdzie obecnie zamieszkuje. Co w taki przypadku można zrobić, aby zakończyć naliczanie opłaty?
Odpady komunalne
29.06.2022

Zasady rozliczania i raportowania emisji z urządzeń do odciągu spalin

Pytanie: Mamy cztery emitory z wentylacją mechaniczną (3 szt. to odciągi spalin do diagnostyki autobusów na kanałach naprawczych, a 1 szt. to odciąg pojazdów benzynowych). Emisję spalin ująłem w sprawozdaniu z eksploatacji urządzeń w procesach spalania paliw w silnikach. KOBiZE wskazuje jako błąd, że w obszarze tych emitorów nie wykazano żadnej emisji. Jakie substancje są emitowane i w jakiej ilości w odniesieniu do ilości jednostkowej wyrażonej np. w Mg zużytego paliwa? Mamy też emitory na stacji paliw − jeden funkcjonuje w trakcie przeładunku benzyn silnikowych do zbiorników podziemnych, a drugi w momencie przeładunku do pojazdów. Tę emisję wykazałem w tabeli 20 − przeładunek benzyn silnikowych. Jakie substancje są emitowane i w jakiej ilości w odniesieniu do tego przeładunku?
KOBiZE

Czy taryfa może zastąpić umowę, gdy odbiorca odmówi podpisania aneksu

Pytanie: Czy nowo uchwalona taryfa wodnościekowa może z mocy prawa zastąpić umowę pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym (odbiorcą ścieków) a wytwórcą ścieków, firmą X? Nowa taryfa w odmienny sposób niż w umowie określa konsekwencje przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Firma X nie chce podpisać aneksu, który dostosowałby warunki umowy do zapisów nowej taryfy.
Opłaty
25.01.2022

Sprzedaż baterii i akumulatorów samochodowych a obowiązek przyjmowania zużytych produktów

Pytanie: Sprzedajemy baterie i akumulatory samochodowe. Czy musimy przyjmować zużyte produkty tego typu od klientów? Kto ma płacić opłatę depozytową? Czy musimy mieć wpis do BDO?
Baterie i akumulatory
01.12.2021

Czy można poprawić sprawozdanie odpadowe z ubiegłych lat

Pytanie: Odebrałam z urzędu powiadomienie o potrzebie sporządzenia korekty sprawozdania o odpadach za 2019 rok. Czy jeśli wejdę w zakładkę „utwórz korektę”, będę musiała od nowa wypełniać sprawozdanie, czy tylko poprawię błąd? A jeśli znowu się pomylę, to co wtedy? Czy muszę znowu dodać pełnomocnictwo?
Sprawozdania i opłaty

Prowadzisz działalność w kilku województwach? Dowiedz się, gdzie złożyć sprawozdanie odpadowe

Pytanie: Nasza firma prowadzi działalność na terenie różnych województw. Siedzibę mamy w województwie śląskim. W 2020 roku odpady wytwarzane były również w województwie dolnośląskim (większość w trakcie robót liniowych). Przekazywane były do firm mających stosowne zezwolenie na terenie województwa śląskiego oraz dolnośląskiego. W związku z tym mam pytania: 1) Czy powinniśmy sporządzić dwa sprawozdania roczne: jedno do marszałka województwa śląskiego, a drugie do dolnośląskiego? 2) Czy przekazanie wytworzonych odpadów w jednym województwie do odbiorcy z innego województwa ma wpływ na miejsce złożenia sprawozdania?
Sprawozdania i opłaty