Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Ministerstwo Infrastruktury jakiś czas temu informowało o planach wprowadzenia darmowego dostępu do wody pitnej lub ustalenie symbolicznej opłaty za pierwsze 1000 litrów miesięcznie na osobę. Inicjatywa ta budzi jednak kontrowersje, szczególnie wśród samorządów i przedsiębiorstw wodociągowych - zwłaszcza Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
Polska niestety zaliczana jest do krajów ubogich w zasoby wodne. Podstawowe źródła zasobowe to zbiorniki wód śródlądowych, z podziałem na zbiorniki wód podziemnych oraz zbiorniki wód powierzchniowych. Lokalizacja i wybór ujęcia wody na danym terenie następuje po rozpoznaniu warunków hydrogeologicznych, hydrologicznych, geologicznych oraz sanitarnych. Cały ten proces ma wpływ na jakość i bezpieczeństwo wody dostarczanej do kranów w Polsce. W poniższym artykule ekspert opisuje etapy od pozyskiwania wody w źródle do jej dostarczenia do polskich gospodarstw i przedsiębiorstw.
Ministerstwo Infrastruktury poprosiło Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” o wstępne konsultacje dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu oceny wycieków wody w sieci wodociągowej za rok 2024.