TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

raport do KOBiZE

Informacja od KOBIZE w sprawie raportu dotyczącego poziomu działalności

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi składania corocznej informacji o poziomie działalności, przez instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS), KOBIZE przypomina, że od 2021 roku nie ma już tego obowiązku. Obecnie trzeba składać raporty dotyczące poziomu działalności (raport ALC). Termin na złożenie raportu upływa 31 marca 2022 rok.

Jak uzyskać wpis do KOBIZE?

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji , podmiot korzystający ze środowiska, którego działalność powoduje emisje, musi wprowadzić raport do Krajowej bazy. W tym tekście podpowiemy Ci jak uzyskać wpis do takiej bazy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak się zarejestrować w KOBIZE
  • gdzie wysłać formularz
  • jak się zalogować

Zawartość formularza

Formularz rejestracyjny zawiera następujące informacje:

  • imię i nazwisko lub nazwę podmiotu składającego wniosek o utworzenie konta w Krajowej bazie o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji;
  • adres miejsca zamieszkania lub adres siedziby;
  • numer identyfikacyjny w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON),
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – jeśli tylko zostały nadane; imiona i nazwiska osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu podpisujących formularz;
  • dane osób, które uzyskają dostęp do danych podmiotu w Krajowej bazie i staną się użytkownikami (imię i nazwisko, numer PESEL lub w przypadku jego braku – seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu);
  • dane osoby wypełniającej formularz (imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego lub stacjonarnego).

Jakie emisje uwzględnić w raporcie do KOBiZE?

Pytanie: Jakiś czas temu złożyłam wniosek o aktualizację pozwolenia w zakresie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza. W operacie są wyszczególnione emitory i emisje pochodzące z procesu spawania, hartowania wyrobów stalowych (dochodzi do emisji akroleiny) oraz ze stanowisk, gdzie odbywa się ładowanie wózków akumulatorowych. Czy składając raport do KOBIZE oprócz procesu spawania należy zaraportować również proces hartowania oraz ładowania wózków akumulatorowych i czy należy je uwzględnić w opłatach za korzystanie ze środowiska?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie emisje rozliczyć?
  • jakie emisje do powietrza uwzględnić?
  • jakie procesy należy uwzględnić w raporcie KOBIZE?


Zgodnie z art. 3 pkt ustawy – Prawo ochrony środowiska emisji to wprowadzane bezpośrednio lub pośrednio, w wyniku działalności człowieka, do powietrza, wody, gleby lub ziemi:

  1. substancje;

  2. energie, takie jak ciepło, hałas, wibracje lub pola elektromagnetyczne,

natomiast substancje to pierwiastki chemiczne oraz ich związki, mieszaniny lub roztwory występujące w środowisku lub powstałe w wyniku działalności człowieka. Wielkości emisji
z kolei to rodzaj i ilość wprowadzanych substancji lub energii w określonym czasie oraz stężenia lub poziomy substancji lub energii, w szczególności w gazach odlotowych, wprowadzanych ściekach oraz wytwarzanych odpadach.