SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

prawo energetyczne

Zmiany w Regulaminie Rynku Mocy zatwierdzone

Prezes URE zmodyfikował przyjęty w 2018 r. Regulamin Rynku Mocy, zatwierdzając zmiany określone w Kartach aktualizacji nr 3 i 4.

Co nowego w prawie energetycznym

Dnia 3 lipca 2021 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Podpowiadamy, na jakie zmiany się przygotować i jak wpłyną one na branżę OZE w Polsce.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są najnowsze zmiany w Prawie energetycznym,
  • jakie są ułatwienia w przyłączeniach do sieci,
  • czym są magazyny energii i jak wpłyną na OZE.

Jednym z priorytetów  nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania. Inne zmiany mają wzmocnić pozycję odbiorców, pozwalając im na aktywne uczestnictwo w rynku energii i umożliwić realny wpływ na wysokość ponoszonych przez nich kosztów oraz zwiększyć ochronę konsumentów na rynku energii i paliw gazowych.

Nowe regulacje przyniosą także ułatwienia dla działalności przedsiębiorstw energetycznych, m.in. poprzez stworzenie ram prawnych dla funkcjonowania zamkniętych systemów dystrybucyjnych. Nowelizacja wprowadzi też rozwiązania w zakresie rozliczeń za energię elektryczną zwróconą do sieci trakcyjnej w następstwie hamowania pojazdów trakcyjnych. Projekt nowelizacji proponuje również kompleksowe rozwiązania dla rozwoju magazynów energii, a w szerszej perspektywie – dla rozwoju energetyki rozproszonej i odnawialnych źródeł energii. Poniżej przedstawiono szczegółowy opis zmian.

Głównym uproszczeniem formalności związanych z przyłączeniem mikroinstalacji do sieci będzie ujednolicenie wzorów zgłoszenia mikroinstalacji i wniosku o wydanie warunków przyłączenia. Dotąd bowiem mikroinstalacje przyłączano na zasadzie zgłoszeń lub wniosków o przyłączenie, których warunki techniczne określał operator systemu elektroenergetycznego. Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne z lipca 2019 roku wprowadziła delegację dla ministra klimatu i środowiska do wydania rozporządzenia określającego wymagania techniczne, warunki przyłączenia oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym.

Do projektu rozporządzenia (można go znaleźć na stronie legislacje.rcl.gov.pl) dołączono dwa załączniki. W jednym określono wzór wniosku o określenie warunków przyłączenia lub zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej. W drugim załączniku zostały natomiast określone szczegółowe wymagania techniczne w zakresie przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz warunki jej współpracy z systemem elektroenergetycznym i warunki przyłączenia mikroinstalacji do sieci. Sprecyzowano m.in. wymagania w zakresie pracy mikroinstalacji przy zmianach częstotliwości, wymagania w zakresie regulacji mocy biernej czy wyposażenia mikroinstalacji w układ zabezpieczeń.