SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Czy taryfa może zastąpić umowę, gdy odbiorca odmówi podpisania aneksu

Pytanie: Czy nowo uchwalona taryfa wodnościekowa może z mocy prawa zastąpić umowę pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym (odbiorcą ścieków) a wytwórcą ścieków, firmą X? Nowa taryfa w odmienny sposób niż w umowie określa konsekwencje przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Firma X nie chce podpisać aneksu, który dostosowałby warunki umowy do zapisów nowej taryfy.

Z artykułu dowiesz się:

  • kto ustala ceny 
  • na jaki okres obowiązuje ustalona taryfa 
  • co zrobić jeśli stawka w taryfie nie zgadza się z umową

Podmiotami, które w Polsce dostarczają wody na masową skalę i - zasadniczo - ustalają ceny za wodę i odprowadzanie ścieków są przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Ale nie robią tego samodzielnie. Propozycje tych cen muszą najpierw złożyć we wniosku taryfowym kierowanym do organu regulacyjnego - Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Przedsiębiorstwa opracowują wnioski taryfowe na podstawie wytycznych zawartych w rozporządzeniu ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z 27 lutego 2018 roku w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.