Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu wytycznych i rekomendacji dotyczących procesu wzmocnienia ochrony lasów o szczególnych walorach przyrodniczych i ważnych społecznie. Uwagi można przesyłać do 15 sierpnia 2024 r.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Celem jest usunięcie nieprecyzyjnych i niewłaściwych zapisów dotyczących społecznego nadzoru nad lasami.
Utworzenie lasów społecznych w dziewięciu lokalizacjach w Polsce, kontynuacja moratorium w sprawie ograniczenia wycinki drzew, a także „mapa drogowa” dla obszarów cennych przyrodniczo – to najnowsze działania ogłoszone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 25 kwietnia 2024 r.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła podczas spotkania, że Ogólnopolska Narada o Lasach to odpowiedź na potrzebę dialogu ze społeczeństwem na temat sposobu prowadzenia gospodarki leśnej.
Na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o dialogu i strategicznym podejściu do lasów mówił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska. Co konkretnie zostało ustalone?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiło ograniczyć wyręby przewidziane na 2024 rok w najważniejszych polskich lasach. Główne powody ograniczenia wyrębów to ochrona cennych puszcz, zachowanie lasów wykorzystywanych przez wielotysięczne aglomeracje, lasów uzdrowiskowych oraz deficytowość nadleśnictw.
Kwestie dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych, monitorowania i odporności gleb oraz lasów to główne tematy posiedzenia Rady UE ds. Środowiska (ENVI), które odbyło się 18 grudnia 2023 r. w Brukseli. Wzięła w nim udział wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe podpisały w sierpniu porozumienie określające zasady współpracy podczas budowy infrastruktury przesyłowej PSE na nieruchomościach znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.
W dniu 23 czerwca 2023 r. w Katowicach podpisano umowę na dofinansowania w wysokości 800 tys. zł na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych. To efekt współpracy Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wspieraniu ochrony lasów przed pożarami.
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które będą nakładać na przedsiębiorstwa obowiązek pilnowania, aby produkty sprzedawane w Unii nie prowadziły do wylesiania i degradacji lasów.
Dnia 11 kwietnia 2023 r. ogłoszono Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 27 marca 2023 r. w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Na czym polegają te wymagania?
W swoim stanowisku Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe oświadczyły, że Polska nie zgodzi się na wprowadzenie do prawa krajowego możliwości sparaliżowania gospodarki leśnej. W wydanym 2 marca 2023 r. wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu.