Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Odpady ze szkła to materiały pochodzące z zużytych opakowań szklanych, takich jak butelki, słoiki i inne przedmioty wykonane z tego materiału. Opakowania ze szkła znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach, takich jak spożywcza, napojowa, farmaceutyczna i kosmetyczna. Szkło jest trwałym, nieprzezroczystym materiałem, który można poddać procesom recyklingu.
Odpady z produktów nieprzydatnych do spożycia oraz przetwarzania mogą być różnorodne i są uzależnione od przekazywanego odpadu. Karta przedstawia przykładowe odpady pochodzące z zakładów przetwórstwa mleczarskiego - mogą to być sery, mleka w proszku, masło, śmietana, jogurty, kefiry czy mleko.
Te odpady to pozostałości po wyciśnięciu soku, m.in. skórki, pestki i nasiona owoców takich jak jabłka, gruszki czy oliwki. Są to resztki, które pozostają po procesie ekstrakcji soku z tych owoców. Ze względu na zawartość cukrów, kwasów organicznych, polifenoli, błonnika, białek i mikroelementów, mają wiele zastosowań. Mogą być używane jako karma dla zwierząt, do produkcji pektyny oraz jako nawóz po kompostowaniu. Produkty uboczne mogą być sprzedawane do gorzelni.
Odpady klasyfikuje się w pierwszej kolejności na podstawie miejsca z którego pochodzą. Każdy odpad przydziela się do danego kodu oddzielnie, ponieważ pozwala to na uniknięcie mieszania się różnych rodzajów odpadów oraz chroni przed ich błędną klasyfikacją. Katalog wszystkich odpadów z ich kodami znajdziesz w rozporządzeniu ministra klimatu, ale w jaki sposób dopasować konkretny kod do odpadu? Tego dowiesz się z ebooka.
Z ebooka dowiesz się m.in.: