Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ artykułu dowiesz się:
Obecnie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wszystko przez rosnącą inflację, ceny energii i paliwa. Może się zatem okazać, że zatwierdzone przez organ regulacyjny taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w 2021 roku są niewystarczające do pokrycia kosztów działalności. Co można zrobić w tej sytuacji?
Z artykułu dowiesz się:
Z artykułu dowiesz się m.in.: jaka będzie najwłaściwsza forma umowy zawieranej przy odbiorze ścieków.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne opracować wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu. Jak przebiega procedura opracowania takiego planu?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przy tworzeniu planu przedsiębiorstwa nie mają pełnej swobody. Plan powinien być bowiem zgodny z:
kierunkami rozwoju gminy określonymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
ustaleniami zezwolenia wydanego przedsiębiorstwu na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Pojazdy komunalne określane popularnie jako samochody WUKO, przeznaczone są do mycia i udrażniania podziemnych instalacji kanalizacyjnych. Podczas czyszczenia kanalizacji takim pojazdem powstają osady, które klasyfikuje się jako odpady. Czy w związku z tym, korzystając z pojazdu WUKO, trzeba mieć zezwolenie na przetwarzanie odpadów?
Z artykułu dowiesz się:
Termin WUKO to skrót od pełnej nazwy Wytwórni Urządzeń Komunalnych. Określa się nim specjalistyczne pojazdy na podwoziu samochodów ciężarowych, wyposażone w agregat podciśnieniowy i pompę ssąco-tłoczącą.
Zdaniem Ministerstwa Klimatu urobek z awarii sieci wodociągowych należy traktować jako odpad. Pod jakim kodem go zaklasyfikować i czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania i podwyższania terenu?
Z artykułu dowiesz się:
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, że PGW Wody Polskie stosuje kampanię propagandową wymierzoną w przedsiębiorstwa wod.-kan., co odbija się również na odbiorcach usług. Dlatego też wystosowała list do pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej o zmianę tej sytuacji.
Nasilone zjawiska atmosferyczne, takie jak deszcz i burze, coraz częściej powodują szkody związane z zalaniem przez kanalizację komunalną. Ponadto zmiany klimatyczne spowodowały, że coraz częściej mamy do czynienia z tzw. powodziami błyskawicznymi. Kto za to odpowiada i czy właścicielowi zalanej nieruchomości należy się odszkodowanie? Kto oszacuje szkody?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
kto zarządza kwestią odprowadzania ścieków na terenie gminy
jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorstwach wod.-kan.
kto oszacuje szkody wyrządzone przez ścieki
Odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Wynika to z ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (art. 7 ust. 1 pkt 3). Zadania dotyczące wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych są zadaniami o charakterze użyteczności publicznej. Zadania te gmina może wykonywać samodzielnie lub przez powierzenie zadania odrębnemu od gminy podmiotowi, na przykład spółce prawa handlowego.
Jeżeli podmiot obowiązany do ponoszenia opłat za usługi wodne, któremu przekazano informację o ustaleniu wysokości opłaty stałej lub zmiennej, nie zgadza się z jej wysokością, może złożyć reklamację. Co należy wiedzieć o zasadach takiej reklamacji?
Z artykułu dowiesz się:
Reklamację na wysokość opłaty za usługi wodne składa się odpowiednio do Wód Polskich albo właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania informacji. Reklamacja przysługuje raz w okresie rozliczeniowym. Złożenie reklamacji nie wstrzymuje wykonania obowiązku wniesienia opłaty.
Wody Polskie opublikowały wzór sprawozdania z realizacji KPOŚK za 2021 rok. Wypełnioną ankietę sprawozdawczą należy przekazać w wersji papierowej oraz edytowalną wersję elektroniczną (drogą mailową) do właściwego terytorialnie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej do dnia 28 lutego 2022 r.