SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

baterie i akumulatory

Jakie obowiązki ma sklep,w którym sprzedawane są baterie i akumulatory

Jeżeli sklep tylko pośredniczy w sprzedaży baterii i akumulatorów (odbiera od producenta), to nie ciążą na nim obowiązki wprowadzającego te produkty na rynek. Inaczej jest, gdy sprzedaje je pod własną marką. Jakie wymagania musi wtedy spełnić?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy trzeba podpisać umowę z organizacją odzysku
  • kiedy potrzebna jest umowa ze zbierającym
  • kto musi prowadzić publiczne kampanie edukacyjne

Jeśli placówka handlowa chce sprzedawać baterie i akumulatory pod własną marką (a więc wprowadzać je do obrotu na terytorium kraju), musi przed rozpoczęciem takiej działalności uzyskać wpis do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce opakowaniami (BDO).

Posiadając wpis do rejestru, misi uiszczać, w terminie do końca lutego każdego roku, opłatę roczną z tytułu wprowadzania baterii i akumulatorów na odrębny rachunek bankowy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Umowa z organizacją odzysku

Sklep jako wprowadzający baterie i akumulatory musi zorganizować i sfinansować zbieranie, przetwarzanie, recykling i unieszkodliwianie zużytych baterii i zużytych akumulatorów oraz właściwie gospodarować zużytymi bateriami i zużytymi akumulatorami.

Właściciel placówki handlowej nie musi oczywiście realizować tego obowiązku sam - może zawrzeć (koniecznie pisemną) umowę z wybraną przez siebie organizacją odzysku, która przejmie za niego obowiązki w tym zakresie. Odpowiedzialność za prawidłową realizację tych obowiązków, spoczywa na wprowadzającym baterie lub akumulatory.