SZWO
Jest to skrót od Substancje zubożające warstwę ozonową. Są to substancje chemiczne, które są pochodnymi węglowodorów alifatycznych (metanu, etanu i propanu) zawierających atomy chloru, bromu lub fluoru. SZWO wpływają negatywnie na warstwę ozonową poprzez degradację ozonu.
W wyniku działań podejmowanych zgodnie z postanowieniami Protokołu Montrealskiego SZWO są stopniowo wycofywane ze stosowania, a w ich miejsce stosowane są zamienniki.
Zobacz także >> Webinar: Sprawozdanie składane do Bazy Danych Sprawozdań (BSD)
Na rynku dostępnych jest kilka alternatywnych rozwiązań, które mogą zastąpić SZWO. Warto wyróżnić głównie trzy grupy zamienników:
- Substancje z grupy HFC (wodorofluorowęglowodory) - są to związki chemiczne, które nie zawierają chloru ani bromu. Są stosowane jako alternatywa dla niektórych SZWO.
- Substancje z grupy PFC (perfluorowęglowodory) - również pozbawione chloru i bromu, stanowią alternatywę dla niektórych SZWO.
- Substancje z grupy HC (węglowodory) - to kolejna grupa związków chemicznych, które mogą być używane jako zamienniki SZWO.
Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U.2020.2065 t.j.)