Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Ewidencja odpadów spoza instalacji 

Pytanie: Wytworzyliśmy odpad o kodzie 160304 - Nieorganiczne odpady inne niż wymienione w 160303 i 160380 w ilości 20 kg. Odpad jest spoza instalacji. Nie posiadamy na ten kod wpisu w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów ani w BDO. Chcemy jednak zewidencjować odpad w KEO w BDO. Jak powinniśmy postąpić? Czy mimo, że odpad należy do odpadów, które nie podlegają ewidencji możemy zaewidencjonować go w BDO nie dokonując wpisu w dziale XII (nie wytworzymy więcej niż 0,2MG w ciągu roku). Czy też należy uzupełnić ten wpis w BDO?

Świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami

Pytanie: Czy przetwarzający odpady w instalacji w procesie R12 (odpady złomu metali żelaznych) musi zatrudnić kierownika, który posiada świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami?
Gospodarka odpadami

Jak zaklasyfikować odpady z wycinki drzew i krzewów

Pytanie: Firma będzie realizowała projekt budowy nowego obiektu. Po przejęciu placu budowy od inwestora, trzeba będzie wyciąć rosnące na nim drzewa i krzewy. Inwestor w marcu 2021 roku uzyskał zgodę na wycinkę wraz z obowiązkiem nasadzeń zastępczych. Usługę wycinki drzew i krzewów będzie wykonywała firma podwykonawcza specjalizująca się w tego rodzaju pracach. Czy odpad powstały w wyniku wycinki drzew i krzewów należy przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)?  Pod jakim kodem zaklasyfikować takie odpady?
Gospodarka odpadami
20.01.2022

Skup i sprzedaż zużytego sprzętu elektronicznego – wymagania formalne

Pytanie: Czy firma, która nie przetwarza zużytego sprzętu elektronicznego, ale ma decyzję na zbieranie złomu w kodach 160214 oraz 160216, może zakupić w kraju złom w kodzie 160214 oraz 160216 i sprzedać go innemu podmiotowi? Czy można przekazać ten złom tylko w kraju innemu zbierającemu bądź przetwarzającemu, czy można też sprzedać za granice (kraje UE oraz spoza Unii).
BDO
07.01.2022

Import olejów i smarów na własny użytek - jakie obowiązki trzeba spełnić 

Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy z terenu Unii Europejskiej i spoza UE niewielkie ilości olejów smarowych i smarów, które są wykorzystywane na nasz własny użytek (do utrzymania ruchu). Czy w związku z tym ciążą na nas wymogi z tytułu ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej albo ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?

Jeśli tak, to czy mamy obowiązek podawać do organizacji odzysku (z którą mamy podpisaną umowę) zarówno masę opakowań (w które są zapakowane oleje i smary), jak i masę olejów i smarów (zgodnie z załącznikiem 4a do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) wprowadzonych do kraju na własny użytek?
BDO

Marszałek województwa nie rozpatrzył wniosku aktualizacyjnego do BDO - co zrobić

Pytanie: Złożyliśmy wniosek aktualizacyjny do BDO, ale nie został jeszcze rozpatrzony. W międzyczasie w naszej działalności nastąpiły już kolejne zmiany, które wymagają aktualizacji. Nie możemy jednak usunąć nierozpatrzonego wniosku (nie ma takiej możliwości w BDO). Co zrobić, żeby mieć kompletny wpis w BDO ?

Sprzedaż baterii i akumulatorów samochodowych a obowiązek przyjmowania zużytych produktów

Pytanie: Sprzedajemy baterie i akumulatory samochodowe. Czy musimy przyjmować zużyte produkty tego typu od klientów? Kto ma płacić opłatę depozytową? Czy musimy mieć wpis do BDO?
Baterie i akumulatory
01.12.2021

Skupujesz złom od mieszkańców? Czy na pewno nie musisz mieć zezwolenia na zbieranie odpadów?

Pytanie: Prowadzę obwoźny skup złomu. Chciałbym się dowiedzieć, czy do prowadzenia takiej działalności zawsze potrzebne jest zezwolenie na zbieranie odpadów? Czy powinienem mieć wpis do rejestru BDO?
BDO

Czy można ubiegać się o wydłużenie terminu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego?

Pytanie: Niebawem skończy nam się ważność pozwolenia wodnoprawnego. Czy jeśli zamierzamy nadal prowadzić działalność objętą pozwoleniem, czy możemy przedłużyć jego ważność? Jak to zrobić? 
Ochrona wody
17.11.2021

Rekultywacja terenów poeksploatacyjnych - jakie odpady wykorzystać

Pytanie: Jestem właścicielem działki, na której była zlokalizowana odkrywkowa kopalnia kruszywa. Decyzją Starosty koncesja wygasła, a ja zostałem zobowiązany do wykonania rekultywacji zgodnie Uchwałą Rady Miejskiej, która nakazuje rekultywację terenów poeksploatacyjnych, dopuszczając kierunki rekultywacji: wodny, leśny, rekreacyjny lub częściowo rolny (uprawa). Czy mogę prowadzić rekultywację odpadami o kodach: 10 12 08 – wybrakowane wyroby ceramiczne, cegły, kafle i ceramika budowlana (po przeróbce termicznej) – wełna skalna; 17 05 04 – gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03? Do rekultywacji wykorzystany zostanie zebrany nadkład, który jednak nie wystarczy do wykonania prac rekultywacyjnych.
Odpady i BDO
04.11.2021