SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Jak obliczyć stawkę zabezpieczenia roszczeń dla stacji demontażu

Wyliczenie wysokości zabezpieczenia powinno nastąpić według zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń.

Pojazdy wycofane z eksploatacji

Jak rozliczyć się z odpadów znalezionych po latach?

Zrobiłeś porządki w firmie i okazało się, że masz sporo zużytego sprzętu, który uzbierał się na przestrzeni lat? Podpowiadamy, jak zaewidencjonować takie odpady i co zrobić, jeśli przekroczyłeś ustawowe limity.

Gospodarka odpadami
08.06.2021

Remont i po remoncie. A co z odpadami?

W przypadku odpadów budowlanych trzeba wiedzieć, że inaczej traktuje się odpady remontowe wytworzone podczas remontu w obiektach firmowych i w budynkach prywatnych, a inaczej odpady wytworzone przez firmę remontową.

Gospodarka odpadami

Wszystko o przekazaniu odpadów osobom fizycznym

Czy można oddawać odpady osobom fizycznym? Czy trzeba to jakoś udokumentować? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania - ten tekst jest dla Ciebie.

Gospodarka odpadami
08.06.2021

Zajmujesz się wynajmem maszyn? Sprawdź, czy musisz mieć wpis do BDO

Sam wynajem maszyn, np. budowlanych, nie wymaga wpisu do BDO. Decydujące znaczenie będzie miał fakt, jakie odpady i w jakich ilościach są wytwarzane w związku z prowadzeniem tej działalności.

BDO
08.06.2021

Zasady magazynowania odpadów według aktualnych przepisów

Zgodnie z § 9 rozporządzenia w sprawie magazynowania odpadów na etykietach na odpady niebezpieczne ma być m.in. uaktualniany adres kolejnych lokalizacji. W jaki sposób uzupełniać zapisy np. na  popularnych mauzerach czy beczkach 200 l?

Odpady niebezpieczne

Czym jest rozporządzenie EUDR i dlaczego jest tak ważne dla ochrony lasów?

Rozporządzenie EUDR (European Union Deforestation Regulation) to przełomowy akt prawny Unii Europejskiej, mający jeden cel: wyhamowanie lub całkowite zahamowanie globalnego wylesiania i degradacji lasów. Regulacja wprowadza rygorystyczne wymagania wobec firm w wielu obszarach. Stanowi jednocześnie istotny krok w stronę bardziej zrównoważonej gospodarki, choć także niemałe wyzwanie dla przedsiębiorstw na rynku unijnym. Chcesz dowiedzieć się, jak dostosować swoją firmę do nowych przepisów? Zapraszamy do lektury!

Informacje ogólne

Czym jest i jak powstaje zielona energia?

Zielona energia to przyszłość zrównoważonego rozwoju, oparta jest na odnawialnych źródłach minimalizujących negatywny wpływ na środowisko. W przeciwieństwie do tradycyjnych paliw kopalnych, energia ta nie emituje znacznych ilości dwutlenku węgla, ani innych szkodliwych substancji. Powstaje dzięki wykorzystaniu odnawialnych zasobów naturalnych, takich jak światło słoneczne, wiatr, woda, ciepło wnętrza Ziemi, czy biomasa. Stosowanie zielonej energii nie tylko zmniejsza emisję zanieczyszczeń, ale także wspiera globalne dążenia do neutralności klimatycznej.

Energetyka

Zarządzasz odpadami? Ten system rozwiąże 5 Twoich problemów 

Zarządzanie odpadami bywa skomplikowanym procesem, który wiąże się z licznymi wyzwaniami. Podczas pracy z Bazą Danych Odpadowych (BDO) wiele osób odpowiedzialnych za ten obszar w firmie boryka się z problemami, które spowalniają pracę i narażają organizację na kary.

BDO
16.10.2024