TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Opakowania

Tematyka

Weszła w życie opłata za opakowania z tworzyw sztucznych

Od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje.

AktualnościOpakowania

Jednorazowe sprowadzenie urządzenia zza granicy

Pytanie: Nasza firma sprowadziła z zagranicy urządzenie przeznaczone do użytku w salonie kosmetycznym do zabiegów. Było to działanie jednorazowe i nie przewidujemy sprowadzania więcej sprzętu w przyszłości. Czy w takiej sytuacji powinniśmy zarejestrować się w BDO jako podmiot wprowadzający sprzęt?
Pytania i odpowiedziOpakowania
27.12.2023

Cykl Dyrektywa SUP - Nowe podmioty w BDO

Nowelizacja przepisów związana z wdrożeniem Dyrektywy SUP poszerzyła zakres podmiotów zobowiązanych do rejestracji w BDO. Wśród nowych obowiązków, które czekają przedsiębiorców, znajduje się m.in. składanie rocznych sprawozdań. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, by dowiedzieć się o wszystkich nowościach w zakresie zobowiązań.

Porada ekspertaOdpady i BDO
10.10.2023

Cykl Dyrektywa SUP – Różni przedstawiciele producentów

W związku z Dyrektywą SUP zostaną wprowadzone nowe przepisy, a niektórzy polscy producenci będą zobowiązani do przestrzegania ich. Nowelizacja wprowadza dwie kategorie przedstawicieli producentów produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych lub narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
03.10.2023

Cykl Dyrektywa SUP - Zakazane produkty

W ramach Dyrektywy SUP określono szereg produktów, których wprowadzanie do obrotu zostanie zakazane na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Ekspert radzi, jakie produkty z tworzyw sztucznych oraz innych materiałów nie będą mogły być sprzedawane. Podmioty, które nie dostosują się do zakazów, narażają się na ryzyko nałożenia na nie kar pieniężnych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
26.09.2023

Cykl Dyrektywa SUP - Publiczne kampanie edukacyjne

Kolejnym elementem związanym z Dyrektywą SUP oraz systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest obowiązek finansowania publicznych kampanii edukacyjnych. Będzie dotyczył on przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu pewne produkty wykonane z tworzywa sztucznego.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
19.09.2023

Cykl Dyrektywa SUP - Nowe oznaczenia na produktach

W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorców będą obowiązywać liczne zmiany związane z obrotem jednorazowymi plastikowymi wyrobami. W tym tygodniu omawiana jest kwestia dotycząca obowiązku umieszczania odpowiednich oznaczeń na niektórych produktach z tworzyw sztucznych. Przedstawiony zostanie dokładny wygląd tych oznaczeń oraz informacja o rodzajach produktów, na których konieczne będzie ich umieszczenie.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
12.09.2023

Cykl Dyrektywa SUP - Zmiany dla producentów opakowań na napoje

W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorcy staną przed koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian. W tym tygodniu nasz ekspert opisuje nowe przepisy, które będą dotyczyły producentów opakowań na napoje. Omówimy konieczne udziały tworzyw z recyklingu, wymagane poziomy selektywnego zbierania i obowiązki ewidencyjne. Ekspert wyjaśni również w jaki sposób traktować zapisy ustawy, przykładowo czym jest butelka, a czym pojemnik na napoje.

Porada ekspertaOpakowania
05.09.2023

Wymagania środowiskowe dla placówki medycznej

Pytanie: Zastanawiamy się jakie wymagania środowiskowe musi spełniać placówka medyczna? Prowadzenie BDO, sprawozdawczość w BDO, raporty z emisji do powietrza np. z kotłowni czy samochodów służbowych oraz wykaz opłatowy są oczywiste. Wiemy również, że w przypadku odpadów medycznych konieczne jest zawarcie umowy na odbiór odpadów medycznych. Mamy wątpliwości natomiast czy przychodnia medyczna powinna posiadać jakieś ewentualne pozwolenia, uprawnienia czy sprowadza się to wyłącznie do prowadzenia powyższych ewidencji i składania sprawozdań?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Cykl Dyrektywa SUP - Nowe opłaty

Dyrektywa SUP nie tylko ogranicza obrót niektórymi jednorazowymi, plastikowymi wyrobami, ale także wprowadza konieczność istotnych zmian, obejmujących m.in. wprowadzenie nowych opłat dla przedsiębiorców. Celem tych opłat jest pokrycie kosztów związanych z zarządzaniem odpadami pochodzącymi z produktów wymienionych w aktualizowanych przepisach. Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem w ramach cyklu, w którym ekspert omawia nowe obowiązki przedsiębiorców, produkty podlegające zmianom oraz stawki opłat, które zostaną wprowadzone.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
29.08.2023
Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 13 czerwca 2013 r. zobowiązuje wprowadzających produkty w opakowaniach do zapewniania odzysku, w tym recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z tego samego rodzaju opakowań jak te, w których wprowadzili produkt. Przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku kalendarzowego nie zapewnią odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu opakowań, uiszczają opłatę produktową. Sposób, w jaki wylicza się opłatę produktową, jest przedstawiony w załączniku nr 2 do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jeśli jednak przedsiębiorca wprowadza niewielką ilość opakowań, do 1 Mg rocznie, to może zostać zwolniony z opłaty produktowej. W tym celu należy złożyć zestaw dokumentów określony w wyżej wymienionej ustawie do właściwego marszałka województwa. Warto mieć na uwadze, że zwolnienie z opłaty produktowej nie zwalnia przedsiębiorców z konieczności składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i zarządzaniu odpadami. Sprawozdanie to należy złożyć za pośrednictwem systemu BDO do marszałka województwa.