Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje.
Nowelizacja przepisów związana z wdrożeniem Dyrektywy SUP poszerzyła zakres podmiotów zobowiązanych do rejestracji w BDO. Wśród nowych obowiązków, które czekają przedsiębiorców, znajduje się m.in. składanie rocznych sprawozdań. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, by dowiedzieć się o wszystkich nowościach w zakresie zobowiązań.
W związku z Dyrektywą SUP zostaną wprowadzone nowe przepisy, a niektórzy polscy producenci będą zobowiązani do przestrzegania ich. Nowelizacja wprowadza dwie kategorie przedstawicieli producentów produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych lub narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.
W ramach Dyrektywy SUP określono szereg produktów, których wprowadzanie do obrotu zostanie zakazane na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Ekspert radzi, jakie produkty z tworzyw sztucznych oraz innych materiałów nie będą mogły być sprzedawane. Podmioty, które nie dostosują się do zakazów, narażają się na ryzyko nałożenia na nie kar pieniężnych.
Kolejnym elementem związanym z Dyrektywą SUP oraz systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest obowiązek finansowania publicznych kampanii edukacyjnych. Będzie dotyczył on przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu pewne produkty wykonane z tworzywa sztucznego.
W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorców będą obowiązywać liczne zmiany związane z obrotem jednorazowymi plastikowymi wyrobami. W tym tygodniu omawiana jest kwestia dotycząca obowiązku umieszczania odpowiednich oznaczeń na niektórych produktach z tworzyw sztucznych. Przedstawiony zostanie dokładny wygląd tych oznaczeń oraz informacja o rodzajach produktów, na których konieczne będzie ich umieszczenie.
W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorcy staną przed koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian. W tym tygodniu nasz ekspert opisuje nowe przepisy, które będą dotyczyły producentów opakowań na napoje. Omówimy konieczne udziały tworzyw z recyklingu, wymagane poziomy selektywnego zbierania i obowiązki ewidencyjne. Ekspert wyjaśni również w jaki sposób traktować zapisy ustawy, przykładowo czym jest butelka, a czym pojemnik na napoje.
Dyrektywa SUP nie tylko ogranicza obrót niektórymi jednorazowymi, plastikowymi wyrobami, ale także wprowadza konieczność istotnych zmian, obejmujących m.in. wprowadzenie nowych opłat dla przedsiębiorców. Celem tych opłat jest pokrycie kosztów związanych z zarządzaniem odpadami pochodzącymi z produktów wymienionych w aktualizowanych przepisach. Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem w ramach cyklu, w którym ekspert omawia nowe obowiązki przedsiębiorców, produkty podlegające zmianom oraz stawki opłat, które zostaną wprowadzone.