ROP wjedzie jednak później niż obiecywano
Dopiero 1 styczna 2023 roku mają wejść w życie przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Wcześniej resort zapowiadał wprowadzenie tych przepisów na początku 2022. Skąd te opóźnienia?
Po długim oczekiwaniu projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, która zakłada wdrożenie w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producentów, znalazł się w wykazie pracy Rady Ministrów. Prace nad projektem są zaplanowane na III lub IV kwartał tego roku, a to oznacza, że przepisy w ostatecznym kształcie nie wejdą 1 stycznia 2022 roku, tak jak wcześniej zakładano.
W konsekwencji przedsiębiorcy nie będą mieli wiele czasu na dostosowanie się do zmian, ponieważ termin na dostosowanie systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta do wymagań dyrektywy 2018/851 upływa 5 stycznia 2023 roku.
Opłata produktowa i opakowaniowa niezależne od siebie
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie m.in. opłaty opakowaniowej, którą będą musieli ponosić wprowadzający produkty w opakowaniach przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Opłaty tej nie należy mylić z opłatą produktową. Opłata produktowa jest sankcją związaną z niezapewnieniem przez wprowadzających produkty w opakowaniach poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych.
Organizacje odpowiedzialności producentów
Przepisy zakładają również przekształcenie organizacji odzysku opakowań w organizacje odpowiedzialności producentów. Zmiany te mają dotyczyć także wymagań dotyczących sposobów prowadzenia działalności przez te organizacje – będą miały m.in. obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności, które wydawać ma minister właściwy do spraw klimatu oraz podniesienie kapitału zakładowego do 5 mln zł.
Wynagrodzenia dla organizacji
Jak czytamy w projekcie, są też plany wprowadzenia mechanizmu wynagrodzenia dla organizacji odpowiedzialności producentów płaconego przez producentów reprezentowanych przez daną organizację. Podstawą do wyliczenia wynagrodzenia mają być następujące stawki:
- Opakowania wielomateriałowe: 1 049,54 zł/Mg;
- Opakowania z tworzywa sztucznego: 886,56 zł/Mg;
- Opakowania ze szkła 319,19 zł/Mg;
- Opakowania z papieru i tekstur: 414,46 zł/Mg;
- Opakowania z aluminium: 440,92 zł/Mg;
- Opakowania ze stali: 331,44 zł/Mg;
- Opakowania z drewna: 198,32 zł/Mg.
Co jeszcze oprócz nowych opłat?
Pozostałe zmiany to m.in.: wprowadzenie obowiązku osiągnięcia poziomu selektywnego zbierania butelek PET do 3 L, wprowadzenie mechanizmu doszczelniającego system wystawiania dokumentów DPR i EDPR oraz powierzenie określonych zadań nadzorczych i analitycznych nad systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (system ROP) Instytutowi Ochrony Środowiska – Państwowemu Instytutowi Badawczemu (IOŚ-PIB).
- Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw