Opłata za śmieci od zużycia wody – tak, ale nie można przekroczyć pewnej kwoty
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadzi m.in. maksymalną opłatę za odpady przy naliczaniu jej na podstawie zużycia wody.
Zgodnie z planowanymi zmianami opłata za śmieci ustalana na podstawie zużycia wody nie będzie mogła być wyższa niż 7,8% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe. Zdaniem resortu klimatu kwota ta ma oscylować wokół 150 zł.
Uchwalona ustawa przewiduje również zwiększenie stawek opłat za odpady powstające w nieruchomościach niezamieszkałych. Zdaniem wielu gmin obecne stawki są za niskie.
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma ponadto umożliwić ministrowi klimatu i środowiska wydawanie indywidualnych decyzji dla gmin w sprawie odstępstwa od pięciopojemnikowej zbiórki odpadów, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Nowelizacja zawiera także przepisy mające zapewnić, że gminy w pierwszej kolejności mają przygotowywać do ponownego użycia i recyklingu odpady zebrane selektywnie oraz odpady powstające w procesie sortowania. Według resortu takie rozwiązanie powinno spowodować, że mniej śmieci trafi na wysypiska, co w rezultacie ograniczy koszty dla gmin.
Przepisy dotyczące obliczania wysokości opłat za śmieci na podstawie zużycia wody od początku wzbudzały kontrowersje. Uchwała podjęta przez Radę Warszawy została nawet zaskarżona i niedawno WSA na posiedzeniu niejawnym stwierdził nieważność przepisów, na podstawie których doszło do powiązania opłat pobieranych od mieszkańców m.st. Warszawy za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze zużyciem wody na nieruchomościach. Stołeczny ratusz ogłosił, że odniesie się do decyzji WSA, dopiero gdy zostanie opublikowane uzasadnienie do wyroku.
- Ustawa z 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.