SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Łączne zbieranie odpadów z palstiku, metalu, szkła – możliwe już od 1 stycznia 2022 roku

Dnia 1 stycznia 2022 roku wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi, minister klimatu będzie mógł zezwolić gminie na łączne zbieranie odpadów tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych oraz szkła. Oczywiście, żeby tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki.

Zgodnie z dodanym do ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach, art. 4b ust. 1 minister właściwy do spraw klimatu może zezwolić gminie, w drodze decyzji, (wydać zezwolenie) na częściowe odstępstwo od selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych polegające na łącznym zbieraniu odpadów tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych oraz szkła. Żeby jednak otrzymać pozytywną decyzję ministra, trzeba będzie spełnić co najmniej trzy z następujących warunków:

  • łączne zbieranie wybranych frakcji odpadów komunalnych nie wpływa na możliwość poddania ich przygotowaniu do ponownego użycia, recyklingowi lub innym procesom odzysku, a uzyskiwany z tych procesów materiał wyjściowy ma jakość porównywalną do jakości uzyskiwanej przy selektywnym zbieraniu odpadów komunalnych;

  • selektywne zbieranie wybranych frakcji odpadów komunalnych nie przynosi wyniku najlepszego dla środowiska, biorąc pod uwagę całkowity wpływ gospodarowania selektywnie zebranymi frakcjami odpadów komunalnych na środowisko;

  • selektywne zbieranie wybranych frakcji odpadów komunalnych nie jest technicznie wykonalne, biorąc pod uwagę dobre praktyki w zakresie zbierania odpadów komunalnych;

  • selektywne zbieranie wybranych frakcji odpadów komunalnych pociągnęłoby za sobą nieproporcjonalnie wysokie koszty, biorąc pod uwagę koszty negatywnego wpływu zbierania i przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych na środowisko i zdrowie ludzi, możliwości poprawy efektywności zbierania i przetwarzania odpadów komunalnych, dochody ze sprzedaży surowców wtórnych oraz zasadę, że koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę odpadów lub przez obecnego lub poprzedniego posiadacza odpadów.

Wniosek o wydanie zezwolenia na odstępstwo od selektywnego zbierania odpadów będzie musiał złożyć wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wniosek musi zawierać:

  • analizy potwierdzające, że zostały spełnione łącznie co najmniej trzy z warunków określonych wyżej warunków

  • wskazanie, czy odstępstwo ma dotyczyć obszaru całej gminy czy jej określonej części.

Zezwolenie, o którym będzie wydawane na czas nieokreślony.

Uwaga

Jeżeli gmina nie osiągnie w danym roku poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, o którym mowa w art. 3b ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach, minister klimatu może cofnąć wydane zezwolenie. Cofnięcie zezwolenia, kończy możliwość łącznego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych.

 

Podstawa prawna
  • Ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 1648).
AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.