Jakie zmiany wprowadza nowe rozporządzenie w sprawie składowisk odpadów
Zgodnie z rozporządzeniem składowiska odpadów niebezpiecznych oraz składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne nie mogą być lokalizowane:
- na obszarach ochronnych zbiorników wód podziemnych oraz w strefach ochronnych ujęć wody ujmowanej do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi;
- w dolinach rzek, w pobliżu zbiorników wód śródlądowych, na terenach źródliskowych, bagiennych i podmokłych, w obszarach mis jeziornych i w strefach krawędziowych oraz na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, o których mowa w art. 169 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 624),
- na glebach klas bonitacji I–III oraz na glebach pochodzenia organicznego;
- w strefach ochrony uzdrowiskowej „A” i „B”, o których mowa w art. 38 pkt 1 i 2 ustawy z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1662 ze zm.).
Wymagań dotyczących wymienionych wyżej gleb oraz stref ochrony uzdrowiskowej nie stosuje się do składowiska odpadów, dla którego przed 13 maja 2021 roku wydano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
W rozporządzeniu znalazł się również przepis zgodnie z którym w przypadku składowisk odpadów zarządzanych przez wytwórców odpadów dopuszcza się ich lokalizowanie na glebach klasy bonitacji III, jeżeli w ewidencji gruntów i budynków grunt określono jako tereny przemysłowe.