Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazSprzedawcy, którzy oferują swoim klientom jednorazowe reklamówki, uiszczają opłatę recyklingową za każdy kwartał. Do 15 marca, muszą też złożyć sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami. Tu jednak pojawia się pytanie, do kogo kierować sprawozdanie jeśli prowadzi się kilka sklepów w całej Polsce?
Zdarza się, że podczas kontroli lub porządkowania spraw formalnych na jaw wychodzą błędy w dokumentacji. Co zrobić, w takiej sytuacji? Kto poniesie konsekwencje? Czy można liczyć na zmniejszenie kary, powołując się na niewiedzę o tym, że pracownik źle prowadził dokumentację?
Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” prezentujemy poniżej.
Zdarza się, że opakowania wielokrotnego użytku, w których przyjeżdża towar, są oddawane dostawcy tego towaru, ale czasem zostają one w firmie. Czy można je tak zagospodarować, żeby jeszcze na tym zyskać?
Zużyte akumulatory są zazwyczaj przewożone w celu recyklingu po zakończeniu ich normalnego użytkowania. Należy je traktować inaczej niż nowe akumulatory nieprzeznaczone do recyklingu. Ma to o tyle duże znaczenie, gdyż przepis szczególny nr 598 umowy ADR pozwala pod określonymi warunkami wyłączyć stosowanie przepisów ADR wobec przewozu akumulatorów nowych oraz akumulatorów zużytych.
Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podpowiadamy, jak je zaklasyfikować.
Wciąż trwają prace nad przepisami dotyczącymi rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Jakie warianty ROP są przewidziane do wprowadzenia w Polsce?
Zgodnie z § 9 rozporządzenia w sprawie magazynowania odpadów na etykietach na odpady niebezpieczne ma być m.in. uaktualniany adres kolejnych lokalizacji. W jaki sposób uzupełniać zapisy np. na popularnych mauzerach czy beczkach 200 l?