SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • A+A-

Jak wybrać właściwe urządzenie do oczyszczania wód opadowych i roztopowych

Wody opadowe i roztopowe niosą za sobą wysoki ładunek zanieczyszczeń. Z tego powodu muszą być bezwzględnie oczyszczone, aby spełnić warunek dopuszczalnych wartości dla poszczególnych zanieczyszczeń przed wprowadzeniem ich do środowiska. Istotny jest właściwy dobór urządzenia do oczyszczania wód. Ten artykuł Ci w tym pomoże.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest proces sedymentacji i separacji,
  • jak określić sprawność projektowanych urządzeń,
  • w jaki sposób wyliczyć średnie stężenie zanieczyszczeń.

W pierwszej kolejności należy zacząć od warunków, jakie należy spełnić przy odprowadzaniu wód opadowych i roztopowych do wód lub urządzeń wodnych. Zagadnienie to zostało kompleksowo uregulowane w § 17 rozporządzenia ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z 12 lipca 2019 r. W przepisie tym zostały wyszczególnione konkretne substancje zanieczyszczające, z określeniem wartości dopuszczalnych, tj: zawiesina ogólna (mineralna i organiczna) – 100 mg/l, węglowodory ropopochodne – 15 mg/l.

Wskazane w rozporządzeniu wartości dotyczą wód opadowych i roztopowych, które są docelowo odprowadzane do wód lub urządzeń wodnych, a ujętych w szczelne, otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej, pochodzące z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej:

1) terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, lotnisk, miast, dróg zaliczanych do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich lub powiatowych klasy G, a także parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha, w ilości, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l/s na 1 ha;

2) obiektów magazynowania i dystrybucji paliw, w ilości, jaka powstaje z opadów o częstości występowania 1x/rok w czasie trwania 15 min, lecz w ilości nie mniejszej niż powstająca z opadów o natężeniu 77l/s na 1 ha.

Pozostało jeszcze 81% tekstu do przeczytania

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Załóż konto testowe na 48 godzin

Uzyskasz dostęp a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
Baza porad prawnych i artykułów o tematyce ochrony środowiska
Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji

Nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

AUTOR Jolanta Pacek
Jolanta Pacek
specjalista ds. gospodarki wodno-ściekowej, absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej, biegły sądowy z zakresu ochrony środowiska; ekspert w sprawach gospodarki wodno-ściekowej, ustawy Prawo wodne oraz zarządzania środowiskiem