TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Parlament UE: nowe wymogi dla firm, by chronić lasy

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które będą nakładać na przedsiębiorstwa obowiązek pilnowania, aby produkty sprzedawane w Unii nie prowadziły do wylesiania i degradacji lasów.

Przedsiębiorstwa będą mogły sprzedawać produkty w UE tylko wtedy, gdy dostawca produktu wyda tzw. oświadczenie o należytej staranności. Będzie ono potwierdzać, że produkt nie pochodzi z terenów wylesionych lub nie był przyczyną degradacji lasów po 31 grudnia 2020 r.

Jakie produkty objęto nowymi regulacjami?

Zgodnie z wnioskiem Parlamentu UE przedsiębiorstwa będą musiały również sprawdzać, czy sprzedawane produkty są zgodne z odpowiednimi przepisami kraju, w którym są wytwarzane. Wymóg ten dotyczy też praw człowieka oraz praw ludności rdzennej.

Nowymi przepisami objęto: bydło, kakao, kawę, olej palmowy, soję i drewno, a także produkty, które zawierają te towary, były nimi karmione lub zostały wytworzone z ich użyciem (takie jak skóra, czekolada i meble). Ponadto posłowie dodali do wykazu gumę, węgiel drzewny, produkty z papieru drukowanego oraz kilka pochodnych oleju palmowego.

Uwaga

Parlament rozszerzył też definicję degradacji lasów. Obejmuje ona teraz przekształcanie lasów pierwotnych lub lasów naturalnie odnawiających się w plantacje leśne lub inne grunty zalesione.

Klasyfikacja ryzyka

W ciągu 18 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia Komisja Europejska sklasyfikuje kraje lub ich wybrane obszary jako terytoria niskiego, standardowego lub wysokiego ryzyka. Kontrolom będzie podlegać także część podmiotów gospodarczych w zależności od poziomu ryzyka danego kraju: 9% w przypadku krajów wysokiego ryzyka, 3% – krajów standardowego ryzyka i 1% – krajów niskiego ryzyka.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów będą proporcjonalne. Najwyższa grzywna będzie wynosić co najmniej 4% całkowitego rocznego obrotu w UE podmiotu lub przedsiębiorstwa handlowego, które nie przestrzega przepisów.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: europarl.europa.eu

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska