TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Odbiór wód deszczowych i roztopowych oraz ich zagospodarowania przez właściciela kanalizacji deszczowej

Pytanie: Czy spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi, natomiast to właściciel kanalizacji deszczowej, do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego oraz zajmuje się produkcją, przesyłem oraz dystrybucją ciepła i energii elektrycznej, produkuje również oraz dystrybuuje wodę pitną i przemysłową, oczyszcza ścieki, unieszkodliwia odpady, prowadzi obrót produktami naftowymi oraz uprawia rośliny energetyczne, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 Prawa wodnego zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowaniem tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?
Emisja ścieków
25.04.2022

Czy taryfa może zastąpić umowę, gdy odbiorca odmówi podpisania aneksu

Pytanie: Czy nowo uchwalona taryfa wodnościekowa może z mocy prawa zastąpić umowę pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym (odbiorcą ścieków) a wytwórcą ścieków, firmą X? Nowa taryfa w odmienny sposób niż w umowie określa konsekwencje przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Firma X nie chce podpisać aneksu, który dostosowałby warunki umowy do zapisów nowej taryfy.
Opłaty
25.01.2022

Czy można ubiegać się o wydłużenie terminu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego?

Pytanie: Niebawem skończy nam się ważność pozwolenia wodnoprawnego. Czy jeśli zamierzamy nadal prowadzić działalność objętą pozwoleniem, czy możemy przedłużyć jego ważność? Jak to zrobić? 
Ochrona wody
17.11.2021

Skutki przekroczenia ilości wody w przelewie burzowym

Pytanie: Czy możliwe jest odprowadzanie wody opadowej do przelewu burzowego w kanalizacji? Jeśli tak, to ile tej wody można odprowadzać i co grozi za przekroczenie tej ilości?
Ochrona wody i gleby
24.08.2021

Czy można do jednego szamba zlewać ścieki poprodukcyjne i ścieki komunalne?

Pytanie: Jesteśmy firmą produkującą ciastka. Jaka jest aktualna podstawa prawna dotycząca nieczystości w takim zakładzie jak nasz? Czy możemy do jednego szamba zlewać ścieki poprodukcyjne i ścieki komunalne?
Ochrona wody i gleby

Jak obliczyć zawartość suchej masy osadu?

Pytanie: Jaka jest ilość suchej masy (s.m.), jeśli w zbiorniku znajduje się osad w ilości 3000 Mg i zawartości suchej masy równej 3%? Osad ze zbiornika kierowany jest następnie do odwodnienia do poziomu 18% − jaka będzie wtedy ilość osadu? W kolejnym kroku osad przekazuje się do wysuszenia do poziomu 90% – co z ilością osadu?
Ochrona wody i gleby