TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Sprawdź, czy budowla piętrząca wokół stawu jest oddzielnym urządzeniem wodnym

Pytanie: Mam pytanie związane z groblą zlokalizowaną wokół stawu do retencji wody. Czy należy ją traktować jako odrębne urządzenie wodne na które potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?
Ochrona wody
19.04.2023

Budowa altany na terenie zalewowym – procedury administracyjne

Pytanie: Zamierzam postawić altanę ogrodową na terenie szczególnego zagrożenia powodzią. Za ogrodzeniem płynie rzeka, tzw. kanał derywacyjny, który należy do PGE. Kto w tym przypadku będzie stroną w postępowaniu? Do kogo się zwrócić z pozwoleniem wodnoprawnym? Jak powinna wyglądać ścieżka administracyjna w tej sprawie? Altana ogrodowa nie stanowi zagrożenia do przepływu wody o wartości prawdopodobieństwa wystąpienia 1%. Jak można udowodnić, że altana ogrodowa nie będzie stanowić zagrożenia dla wód powodziowych. Jakie przepisy trzeba zastosować.
Ochrona gleby
21.09.2022

W jakiej formie zawrzeć umowę na odbiór ścieków

Pytanie: Podmiot świadczący usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera nieczystości ciekłe. Czy musi być to umowa, czy może być to pisemne zlecenie?
Emisja ścieków
06.09.2022

Jak rozgraniczyć grunty pokryte wodami

Pytanie: Jak dokonać rozgraniczenia gruntów, które znajdują się pod wodą? Kiedy i na czyj wniosek można dokonać rozgraniczenia takich gruntów i kto wydaje odpowiednią decyzję?
Ochrona wody

Kto odpowiada za utrzymanie wylotu wód deszczowych do rzeki i kto powinien wystąpić o pozwolenie wodnoprawne

Pytanie: Kopalnia posiadała pozwolenie wodnoprawne na odprowadzenie oczyszczonych ścieków do rzeki. W pozwoleniu wodnoprawnym był zapis ,że warunkiem udzielenia pozwolenia jest m.in. "Na bieżąco utrzymywać we właściwym stanie technicznym rów odprowadzający oczyszczone ścieki oraz skarpy rzeki w bezpośrednim sąsiedztwie wylotu tegoż rowu" oraz zapis "Zastrzega się - w związku ze stanem likwidacji kopalni, iż prawa i obowiązki określone niniejszym pozwoleniu wodnoprawnym przechodzą na następcę prawnego adresata niniejszej decyzji". Gmina przejęła oczyszczalnię ścieków (wraz z aktualnym pozwoleniem wodnoprawnym) i "przebudowała" ją na przepompownię ścieków. W związku z powyższym zaprzestano odprowadzania oczyszczonych wód do rzeki. Pozostał rów i wylot ,którym odprowadzane były (za czasów kopalni) i są obecnie wody deszczowe z części miejscowości. Rów i wylot nie został przejęty przez gminę. Rów oraz wylot leżą na działce będącej własnością RZGW . Kto zatem jest odpowiedzialny za utrzymanie wód deszczowych i kto musi wystąpić o wydanie pozwolenia?
Emisja ścieków
21.07.2022

Czy prywatny właściciel kanalizacji może pobierać opłaty za odbiór wód od innego podmiotu

Pytanie: Czy właściciel kanalizacji (spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi), do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowania tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?
Emisja ścieków
14.07.2022

Czy właściciel terenu, na którym znajduje się zbiornik ziemny na wody opadowe, musi mieć pozwolenie wodnoprawne

Pytanie: Zakład przemysłowy odprowadza wody opadowe z terenu utwardzonego poprzez separator do wykopanego zbiornika ziemnego na swoim terenie. Jakie przepisy regulują kwestię posiadania takiego zbiornika? Jakie obowiązki ma jego właściciel.
Emisja ścieków
28.06.2022

Odprowadzanie deszczówki z terenów utwardzonych - o czym musisz pamiętać

Pytanie: Wody opadowe z terenów utwardzonych zakładu są zbierane poprzez studzienki kanalizacyjne i wprowadzane przez rów otwarty do rzeki. O czym, w kontekście Prawa wodnego, powinien pamiętać zakład przemysłowy w takiej sytuacji? 
Ochrona wody i gleby

Osady z czyszczenia kanalizacji nie są ściekami – jak je zaklasyfikować?

Pytanie: Czy osad z czyszczenia kanalizacji należy uznać za odpad i ewidencjonować go w BDO? Do tej pory uznawaliśmy osad za ściek komunalny zawierający jedynie wyższe stężenie zawiesin i części stałych niż typowe ścieki komunalne dopływające kanałem do oczyszczalni. Osady te są przewożone w stanie płynnym cysterną i dostarczane bezpośrednio na wlot oczyszczalni, podobnie jak ścieki z szamba.
BDO
05.05.2022

Kiedy trzeba się zrzec pozwolenia wodnoprawnego

Pytanie: Przed zakończeniem obowiązywania dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego złożyliśmy wniosek na podstawie art. 407 ustawy Prawo wodne o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Nie wnioskowaliśmy o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 414 ust. 2 Prawa wodnego z uwagi na nieaktualne operaty. Czy powinniśmy wcześniej wystąpić o zrzeczenie się dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego? Czy można określić datę, od której będzie obowiązywać zrzeczenie?
Emisja ścieków
25.04.2022