SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Przepisy dotyczące pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku będą ujednolicone

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący wymagań wobec wyników pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Dowiedz się, na jakie zmiany się przygotować.

Celem rozporządzenia jest zapewnienie przekazywania ujednoliconych danych o poziomach pola elektromagnetycznego (dalej: PEM) pochodzących z pomiarów lub badań wykonywanych przez prowadzących instalację oraz użytkowników urządzeń emitujących pola elektromagnetyczne.

Od września 2018 roku Ministerstwo Cyfryzacji (a od 7 października 2020 r. obsługą ministra zajmuje się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów) wraz z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym prowadzi prace nad stworzeniem powszechnie dostępnego systemu informacji o poziomie pola elektromagnetycznego emitowanego ze stacji bazowych telefonii komórkowej (SI2PEM). Powstanie ogólnodostępnego systemu ma przyczynić się do poprawy ochrony obywateli przed potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi z przekroczenia dopuszczalnych poziomów PEM.

Dlaczego nowe rozporządzenie

Kontrole sprawozdań z takich pomiarów wykazały niejednokrotnie, że sprawozdania te nie były sporządzane jednolicie oraz nie zawierały wszystkich niezbędnych danych lub też dane te były nieprecyzyjne. Rozporządzenie pozwoli uniknąć rozbieżności w sporządzanych sprawozdaniach, jak również ujednolici rodzaj i dokładność przekazywanych danych. Dzięki temu Inspekcja Ochrony Środowiska będzie mogła łatwiej i szybciej weryfikować sprawozdania przekazywane przez operatorów oraz oceniać wyniki pomiarów PEM.

Dzięki określeniu w rozporządzeniu szczegółowych warunków, jakim powinny odpowiadać wyniki pomiarów, będzie można osiągnąć:

  • jednoznaczne, kompletne i spójne dane odnoszących się do instalacji radiowych wytwarzających pole elektromagnetyczne z radiowego zakresu częstotliwości;
  • skuteczne monitorowanie i raportowanie wyników badania pól elektromagnetycznych z radiowego zakresu częstotliwości.

Ogólne zasady

Ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw zmieniła brzmienie przepisu art. 122a ust. 1 pkt 1 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z nowym brzmieniem pomiary PEM wokół instalacji lub urządzeń będą wykonywane bezpośrednio przed uruchomieniem instalacji lub urządzenia.

Wprowadzono także obowiązek dołączania do zgłoszeń instalacji niewymagających pozwolenia sprawozdania z wyników pomiarów PEM, co umożliwi przeprowadzenie procedury oceny zgłoszenia przez organ ochrony środowiska w sposób rzetelny.

Raportowane wyniki dotyczące różnych instalacji radiokomunikacyjnych pozwolą na określenie wartości skumulowanych PEM, które będą istotne w związku z planowaniem i projektowaniem nowych sieci radiokomunikacyjnych przez prowadzących instalacje, dając informacje o dostępnym zapasie poziomu PEM w stosunku do określonej przepisem prawa wartości dopuszczalnej w środowisku. Dzięki temu łatwiej będzie kontrolować dotrzymanie właściwych poziomów PEM w środowisku.

Kompleksowa ocena stanu oddziaływania źródeł PEM na środowisko oraz określenie ewentualnych kierunków zmian ich rozkładu umożliwi Inspekcji Ochrony Środowiska wykonywanie analizy ryzyka pod kątem zapewnienia prowadzenia pomiarów kontrolnych w miejscach najbardziej narażonych na występowanie ponadnormatywnych poziomów PEM.

Załączniki do rozporządzenia

Rozporządzenie będzie mieć dwa załączniki:

  • nr 1 określający niezbędne informacje, które powinny zawierać sprawozdania z wyników pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku wykonywanych w otoczeniu instalacji lub urządzeń elektroenergetycznych,
  • nr 2 określający niezbędne informacje, które powinny zawierać sprawozdania z wyników pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku wykonywanych w otoczeniu instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych lub radiolokacyjnych (w tym telewizyjnych).

 

Podstawa prawna

Projekt z 5 stycznia 2021 r. rozporządzenia ministra klimatu i środowiska sprawie wymagań dotyczących wyników pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (na etapie opiniowania).

AUTOR Tomasz Kaler
Tomasz Kaler
specjalista ds. ochrony środowiska Absolwent prawa specjalizujący się w prawie ochrony środowiska, zamówień publicznych oraz obsługi prawnej projektów unijnych; specjalista do spraw zamówień publicznych w Zakładzie Unieszkodliwiana Odpadów Promieniotwórczych; autor publikacji i szkoleń z dziedziny prawa środowiskowego