TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Ochrona gleby

Tematyka

Przydomowa oczyszczalnia ścieków na terenach zagrożonych powodzią

Przydomowa oczyszczalnia ścieków służy do oczyszczania i odprowadzania ścieków powstających na terenie własnego gospodarstwa domowego. Taki sposób zagospodarowania ścieków stanowi zwykłe korzystanie z wód, które nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Z inną sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy inwestycja jest zlokalizowana na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.

Porada ekspertaEmisja ścieków
25.04.2022

Kiedy trzeba przeprowadzić przegląd ekologiczny

Przegląd ekologiczny jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można ustalić, czy jakaś instalacja nie szkodzi środowisku. Z jakich powodów organ może nakazać przeprowadzenie przeglądu ekologicznego i czy można uniknąć tego obowiązku?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Czy można połączyć działki, żeby zmniejszyć opłatę za retencję?

Gromadzenie wody opadowej na własnej działce jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia wysokości opłaty. Czy jednak połączenie kilku działek w jedną nieruchomość pozwoli na korzystniejsze wyliczenie opłaty?

Porada ekspertaOpłaty
25.01.2022

Przed zastosowaniem komunalnych osadów ściekowych trzeba przeprowadzić badania

W osadach ściekowych tkwi duży potencjał nawozowy. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia. O czym jeszcze musisz pamiętać stosując komunalne osady ściekowe?

ArtykułOchrona gleby
10.06.2021
Przepisy środowiskowe nakładają na podmioty korzystające ze środowiska obowiązek dostosowania swoich działań do określonych standardów. Przepisy dotyczące ochrony gleby wynikają z Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, Ustawy Prawo ochrony środowiska oraz dyrektyw Unii Europejskiej. Rozpoznanie stanu gleby, ocena ryzyka zanieczyszczeń oraz usuwanie zagrożeń to kluczowe obowiązki przedsiębiorców używających gruntów. Ważne jest również, aby wszelkie działania związane ze zmianą użytkowania gruntu były zgodne z obowiązującymi przepisami. W zakresie ochrony gleby istnieje również wymóg kompleksowej rekultywacji gruntów, które zostały zaburzone przez działalność przemysłową. Rekultywacja pozwala przywrócić równowagę ekologiczną i wartość użytkową gleby. Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów mogą być poważne. Sankcje obejmują od nakazu przywrócenia gruntu do stanu poprzedniego, poprzez ograniczenia w działalności, aż po wysokie grzywny.