Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNielegalne składowiska stanowią poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Występowanie nielegalnych składowisk odpadów wiąże się z ryzykiem skażenia gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych. Dodatkowo, na takie dzikie składowiska często trafiają odpady niebezpieczne, które stanowią największe zagrożenie dla naturalnego stanu gleby oraz dla ekosystemu wodnego, występującego na obszarze składowiska lub w jego bliskim sąsiedztwie. W artykule zdobędziesz informacje, które pozwolą ci przyczynić się do skuteczniejszej ochrony środowiska.
Odpady stanowią nieodłączny element każdej działalności gospodarczej, a także życia codziennego. Odpowiednie postępowanie z nimi ma nie tylko pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego, lecz także umożliwia firmom działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo, umożliwia reagowanie w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie o nielegalne składowanie odpadów. Niemniej jednak niezbędna jest wiedza na temat konkretnych procesów.
Na Mazowszu znajduje się ponad 60 miejsc, w których składowane są niebezpieczne odpady. Wojewoda Tobiasz Bocheński za najgroźniejsze uznaje składowisko koło Wołomina. Obecnie próbuje przekonać samorząd województwa do częściowej likwidacji tego miejsca.
W sprawie pożaru nielegalnego składowiska odpadów, który miał miejsce pod koniec lipca 2023 roku w Przylepie, do prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. O co pyta RPO?
Niebezpieczne odpady, znajdujące się na terenie hali magazynowej w Przylepie zostaną zlikwidowane dzięki kompleksowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ten cel przeznaczone zostanie 43 mln zł, czyli 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Nielegalne wysypiska śmieci to wciąż aktualny problem, o którym coraz częściej słyszy się w mediach. W tym artykule ekspert radzi, jakie działania podjąć w celu zlikwidowania dzikiego składowiska. Przepisy prawa określają działania, które należy podjąć w takiej sytuacji. Dzikie wysypisko śmieci lub takie, którego właściciel nie przestrzega przepisów, stanowi nie tylko estetyczny problem, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i ekosystemu.
W Zielonej Górze, 9 sierpnia 2023 r. odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, podczas którego podsumowano stan prac zabezpieczających oraz omówiono kolejne działania mające na celu usunięcie nielegalnego składowiska odpadów w Przylepie oraz skutków minionego pożaru.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 4,5 mln zł dotacji na likwidację składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Dargosław, w gminie Brojce.
Następne znalezisko odpadów niebezpiecznych zostało tym razem odkryte w Nowej Soli (woj. lubuskie). Okazuje się, że o hałdzie odpadów o wielkości boiska piłkarskiego wiedzą lokalne władze, ale nie mogą jej zlikwidować.
Pożary na składowiskach odpadów stanowią istotne wyzwanie zarówno dla branży odpadów, jak i dla ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. W okresie 2017–2022 w Polsce odnotowano aż 754 przypadki pożarów w miejscach gromadzenia odpadów, w tym również na nielegalnych składowiskach. Czy rząd podejmuje jakieś konkretne działania w celu zwalczania tego problemu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie przedstawione są podejmowane przez rząd inicjatywy w tej kwestii i obecny stan prawny.