Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNie każda osoba korzystająca z usług wodociągowo-kanalizacyjnych posiada podpisaną umowę z dostawcą. Zdarza się, że użytkownicy odprowadzają ścieki i korzystają z wody bez odpowiednich formalności, czasem bez wiedzy przedsiębiorstwa, a czasem za jego cichym przyzwoleniem. Takie sytuacje wynikają z celowego unikania opłat lub zaniedbań administracyjnych. Jakie są skutki takiego działania? W tym wydaniu omawiamy przepisy prawne oraz możliwe działania przedsiębiorstw, które chcą zabezpieczyć swoje interesy. Dowiesz się m.in., jakie są konsekwencje korzystania z usług bez umowy, czy możliwe jest odcięcie dostaw wody, jakie grożą sankcje za uszkodzenie wodomierza i plomb oraz na jakich zasadach można wznowić usługi wod.-kan.
Kwestie związane z zakłócaniem stosunków wodnych są regulowane przez przepisy m.in. Prawa wodnego, które precyzyjnie określają obowiązki i odpowiedzialność zarówno sprawców zakłóceń, jak i organów administracyjnych. Sprawca musi liczyć się z sankcjami, w tym obowiązkiem przywrócenia stanu poprzedniego i pokryciem kosztów szkód. W tym wydaniu omawiamy, jakie przepisy dotyczą tej kwestii, jakie są sankcje oraz jakie zadania mają organy gminy. Innym tematem są bezzwrotne dotacje od gmin, zwłaszcza na działania związane z ochroną środowiska. Na stronie 8 znajdziesz informacje o zasadach i procedurach oraz warunkach, jakie trzeba spełnić, by uzyskać wsparcie.
Posiadacze samoistni, użytkownicy wieczyści oraz właściciele gruntów i wód, zgodnie z przepisami Prawa wodnego, mają prawo do tzw. zwykłego korzystania z wód. Oznacza to, że mogą korzystać z wód podziemnych i powierzchniowych na potrzeby gospodarstwa domowego czy rolnego bez skomplikowanych procedur, o ile spełniają warunki tzw. zwykłego korzystania z wód. Szczegóły i wymagania prawne wyjaśniamy w dziale „Zgody wodnoprawne”. Kolejnym tematem jest prawidłowe zagospodarowanie wód z mycia hal magazynowych - czy może być odprowadzana do kratki ściekowej bez pozwolenia? Firmy coraz częściej stosują biodegradowalne środki czyszczące i myjki przemysłowe, ograniczając wpływ na środowisko. Odpowiedź znajdziesz na str. 11.
PGW Wody Polskie zarządza zasobami wodnymi kraju, a w tym wydaje decyzje dotyczące gospodarki wodnej. W tym wydaniu szczegółowo analizujemy kompetencje i zadania PGW oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Szczegóły znajdziesz na stronie 8. Dodatkowo, zgodnie z ustawą Prawo wodne, właściciele gruntów odpowiadają za utrzymanie urządzeń melioracji wodnych. Systemy melioracyjne, obejmujące sieci kanałów i rowów, wymagają regularnej konserwacji, aby działały niezawodnie. Ponieważ przebiegają przez grunty wielu właścicieli, ich utrzymanie wymaga współpracy. Rozwiązaniem może być powołanie spółki wodnej na terenie gminy. Więcej o spółkach wodnych przeczytasz na stronie 11.
Dostępność i ochrona wody stają się coraz bardziej palącymi problemami w obliczu rosnących potrzeb społecznych i ekonomicznych. Gminy muszą zapewniać mieszkańcom dostęp do wody pitnej oraz odprowadzać ścieki, jednak zadanie to wiąże się z możliwymi trudnościami. Polskie przepisy nakładają na mieszkańców obowiązek pokrywania kosztów usług wodociągowo-kanalizacyjnych, co reguluje się umowami z przedsiębiorstwami. Niestety, często dochodzi do nadużyć, takich jak nielegalny pobór wody czy odprowadzanie ścieków, co powoduje straty finansowe i szkody środowiskowe. W odpowiedzi przedsiębiorstwa prowadzą kontrole, a gminy wdrażają różne strategie. W tym wydaniu analizujemy, jak radzą sobie z tymi wyzwaniami.
Wprowadzenie uchwały o dopłatach za zaległe opłaty za wodę i ścieki ma na celu ograniczenie problemu zaległości płatniczych. Często jednak uchwały te przyjmowane są z wsteczną datą obowiązywania, co budzi kontrowersje. Organy nadzoru regularnie kwestionują legalność takich działań, wskazując, że uchwały mogą stanowić niezgodną z przepisami formę refundacji. Ponadto poddawana jest w wątpliwość legalność wsparcia dla zakładów budżetowych w formie dopłat. Niejasności w tym zakresie niosą ryzyko prawnofinansowe dla samorządów i utrudniają efektywne zarządzanie finansami publicznymi. Szczegóły analizujemy na str. 3.
Hydranty to urządzenia przeciwpożarowe dostarczające wodę pod wysokim ciśnieniem do celów gaśniczych. Dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne, a ich przeglądy i konserwacja są ściśle uregulowane. Kto za to odpowiada? Przeczytaj o tym więcej na str. 9. Innym tematem jest zapewnienie przez gminy dostępu do czystej wody i infrastruktury sanitarno-ściekowej. W tym wydaniu omawiamy możliwości dofinansowania opłat za wodę i ścieki, podstawy prawne takich działań oraz kluczowe przesłanki ich realizacji. Szczegóły znajdziesz w dziale Dotacje i dofinansowania na str. 5.
Legalizacja urządzeń wodnych jest kluczowym elementem regulacji dotyczących infrastruktury nad wodami w Polsce. Wraz z dynamicznym rozwojem sektora rekreacyjnego i użytkowego rośnie znaczenie uregulowania statusu prawno-administracyjnego takich urządzeń. Artykuł 190 ustawy Prawo wodne, będący podstawą procesu legalizacji, odgrywa tu szczególną rolę. Zrozumienie jego treści oraz procedur legalizacji jest niezbędne dla właścicieli, użytkowników i organów administracji odpowiedzialnych za nadzór nad wodami. W tym wydaniu omówiono definicję urządzeń wodnych, procedurę legalizacji oraz przypadki odmowy, co ma stanowić praktyczny przewodnik dla zainteresowanych.
Ugoda w postępowaniu administracyjnym to efekt ewolucji prawa administracyjnego, dostosowującego się do zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych. Procedury administracyjne, w tym ugody administracyjnoprawne, są coraz powszechniej stosowane, a ich zasady można przenieść także na grunt Prawa wodnego. W tym wydaniu opisujemy jak zawrzeć pisemną ugodę wodnoprawną. Kolejnym tematem jest ustawa o rewitalizacji Odry, która obowiązuje od 7 października 2023 r. Określa ona zasady poprawy jakości i ilości wód, retencjonowania oraz gospodarki wodno-ściekowej w dorzeczu Odry. Zmienia także Prawo wodne, m.in. w zakresie opłat za zrzuty z przelewów burzowych. Szczegóły znajdziesz w artykule.
Aby poprawnie wypełnić oświadczenie dotyczące opłat za usługi wodne należy postępować zgodnie z wytycznymi z art. 552 ustawy Prawo wodne. Oświadczenie, które składa podmiot ponoszący opłaty, musi być złożone w ciągu 30 dni po zakończeniu kwartału. Więcej informacji znajdziesz na str. 4. Zgodnie z przepisami odbiorca usług odpowiada za sprawność przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, chyba że umowa stanowi inaczej. Temat ten wywoływał spory, głównie z powodu niejasnych definicji przyłączy. Orzecznictwo wskazuje, że podłączenie do sieci oznacza faktyczne przejęcie przyłącza przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Więcej informacji znajdziesz w temacie numeru na str. 6.