Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Analiza zmian w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej

Nowe kary, zmiany w wytycznych dotyczących magazynowania odpadów, bardziej elastyczne podejście do zasad odbierania odpadów komunalnych - to część zmian, które wprowadziła ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Co jeszcze się zmieniło?

Porada ekspertaBDO

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów – analiza formalna wniosku, wymagania, procedury, ważne aspekty

Planujesz złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Pamiętaj, dopiero po uzupełnieniu braków formalnych i braku fiskalnego, organ przystąpi do analizy merytorycznej wniosku. Sprawdzi, czy dane w nim zawarte są zgodne z wymogami prawa i czy nie wymagają uzupełnienia, wyjaśnienia. Lepiej więc od razu przygotuj poprawny wniosek. Pomoże Ci w tym poniższa analiza.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Magazynowanie zużytych baterii i akumulatorów oraz elektroodpadów - szukamy wytycznych

Ogólne zasady magazynowania odpadów opisane są w art. 25 ustawy o odpadach. W przypadku niektórych rodzajów odpadów, dodatkowych wymagań można szukać w ustawach szczegółowych. Tak będzie np. w przypadku zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego. Analizując te ustawy, trzeba jednak uwzględnić rodzaj prowadzonej działalności w zakresie gospodarowania odpadami. 

Porada ekspertaBaterie i akumulatory

Odpady weterynaryjne wytwarzane w instalacji czy poza instalacją – jak to ująć w sprawozdaniu

Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi musi sporządzać każdy wytwórca odpadów zobowiązany do prowadzenia ewidencji. Jego wypełnienie, niekiedy wiąże się z pewnymi problemami, ponieważ jednym z jego etapów jest deklaracja, czy odpady zostały wytworzone w instalacji czy poza instalacją. Jak zakwalifikować w prawidłowy sposób odpady, czy są wytworzone w instalacji czy też poza nią?

Porada ekspertaBDO
27.09.2021

Ratunku wylał się olej – sposoby na zabezpieczenie przed wyciekiem

Przedsiębiorcy często zapominają o dostosowaniu urządzeń lub środków do zbierania wycieków, do ilości magazynowanych olejów odpadowych. Niewłaściwe gromadzenie zużytego oleju może przyczynić się do skażenia otaczającego środowiska naturalnego, a w efekcie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia organizmów żywych. Podpowiemy, jakie są możliwości szybkiego wychwycenia rozlewisk oleju.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Kiedy uchwała w sprawie sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów może być unieważniona - analiza błędów

Różnicowanie opłat ze względu na wiek mieszkańców, wielkość lokalu, ilość zużytej wody - to tylko niektóre błędy, jakie popełniły gminy opracowując uchwały dotyczące sposobu naliczania opłat  za odbiór odpadów. Piszemy o nich, by Cię przestrzec i jednocześnie zwrócić uwagę, jakich czynników przy ustalaniu opłat nie brać pod uwagę. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami
21.09.2021

Jak odnotować w BDO transport odpadów wykonany przez kilka podmiotów?

Obecnie nie da się wprowadzić w BDO dwóch transportujących odpady(dwa różne numery BDO). Jak zatem postąpić, gdy kontener przejmowany przez różnych przewoźników, np. transport drogowy z punktu wytworzenia do terminala kontenerowego, a dalej transport kolejowy? 

Porada ekspertaBDO

Makulatura w firmie - pod jakim kodem zaklasyfikować i jak się jej pozbyć

Pytanie: Czy makulaturę firmową można zniszczyć samemu, czy lepiej przekazać profesjonalnej firmie? Jeśli oddajemy firmie, to czy te dokumenty trzeba jakoś przygotować (wyjąć zszywki, spinacze, wyjąć z koszulek, segregatorów itp.)? Co się bardziej opłaca? I czy trzeba ten fakt odnotować w ewidencji? Jak zaklasyfikować takie odpady? 
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Czy korzystanie z pomocy de minimis jest opłacalne?

 Głównym czynnikiem decydującym o korzyści wynikającej ze skorzystania z pomocy de minimis jest czynnik ekonomiczny. Przedsiębiorca wywiąże się z obowiązku sprawozdawczego, nie martwi się o zapewnienie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, ale nie wnosi opłaty produktowej do urzędu. Dlaczego jeszcze warto korzystać z takiej pomocy?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Przetwarzanie surowców wtórnych – który proces wskazać w KEO

Pytanie: Przetwarzamy surowce wtórne, które trafiają bezpośrednio do wytłaczarki na regranulat. Po dostarczeniu odpadu musimy go pociąć, skruszyć na kruszarce lub na młynie i dopiero wsypać do wytłaczarki (otrzymujemy także już zmielone odpady i wtedy nie trzeba ich rozdrabniać). Jaki proces przetwarzania mam wskazać w karcie ewidencji odpadów (KEO)? W zezwoleniu wskazano procesy R3 i R12.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
06.09.2021
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.