Nowelizacja ustawy o rynku mocy – Sejm przyjął zmiany zapewniające stabilność dostaw energii
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rynku mocy, która wprowadza aukcje uzupełniające na lata 2025-2028. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii i poprawić konkurencyjność rynku. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rynku mocy – co się zmieni?
24 stycznia 2024 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o rynku mocy, przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nowe przepisy przewidują organizację aukcji uzupełniających, które pozwolą na zakup dodatkowej mocy i zapewnią stabilność dostaw energii elektrycznej. Ustawa oczekuje na podpis Prezydenta RP.
Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o rynku mocy?
Nowelizacja ustawy o rynku mocy ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Mechanizm rynku mocy wynagradza uczestników za gotowość do dostarczania energii w momentach zwiększonego zapotrzebowania. Takie rozwiązanie zapewnia stabilność dostaw i pozwala uniknąć przerw w dostawie energii do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
Nowe przepisy są odpowiedzią na ograniczenia wynikające z wprowadzonego przez Unię Europejską limitu emisji CO2. Obowiązujące regulacje zmniejszyły liczbę podmiotów mogących uczestniczyć w rynku mocy, co mogło prowadzić do deficytu dostępnych zasobów. Aby temu zapobiec, nowelizacja ustawy o rynku mocy przewiduje organizację aukcji uzupełniających.
Aukcje uzupełniające – założenia nowych przepisów
Zgodnie z nowymi regulacjami, w latach 2025-2028 odbędą się cztery aukcje uzupełniające:
✔ II połowa 2025 r. – aukcja półroczna
✔ Lata 2026, 2027, 2028 – aukcje roczne
Aukcje uzupełniające zostaną przeprowadzone po zakończeniu aukcji dodatkowych i pozwolą na udział podmiotów emitujących ponad 550 kg CO2/MWh i ich konkurowanie z pozostałymi podmiotami, które spełniają limit emisji 550 kg CO2/MWh.
Aukcje uzupełniające zostaną przeprowadzone po zakończeniu aukcji dodatkowych rynku mocy, tzn. będą przeprowadzone z krótszym niż rok wyprzedzeniem względem momentu rozpoczęcie trwania tzw. obowiązku mocowego (lead time).
Będą organizowane w przypadku, gdy po przeprowadzeniu pierwotnych procesów rynku mocy na dany rok dostaw (aukcja główna i akcje dodatkowe), będą problemy z wystarczalnością zasobów wytwórczych.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
www.gov.pl/klimat