TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Jaki zbiornik na gaz płynny wybrać do domu?

Dokument archiwalny
gdc

Gazowe systemy ogrzewania to efektywny i ekonomiczny sposób na stworzenie przyjemnego mikroklimatu we wnętrzu domu. Nic więc dziwnego, że gaz jako źródło energii grzewczej jest częstym wyborem wielu gospodarstw domowych. Nie wszędzie jednak można korzystać z gazu ziemnego z sieci. Brak dostępu do gazociągów dotyka szczególnie mieszkańców terenów wiejskich i podmiejskich. W takich lokalizacjach idealnym rozwiązaniem jest instalacja zbiornikowa na gaz płynny. Zastanówmy się, jaki zbiornik wybrać do domu?

Zbiornik na gaz płynny - dobre rozwiązanie pod wieloma względami

Zbiornik na gaz płynny wybierany jest bardzo często przez osoby, które chcą mieć pewne źródło ogrzewania, działające bez zakłóceń i bez przerw w dostawach, a do tego bezobsługowe. Wystarczy tylko ustawić odpowiednią do swoich potrzeb temperaturę, by zapewnić sobie przyjemne ciepło przez całą dobę. 

Warto wiedzieć, że decydując się na instalację zbiornikową, wybieramy między zbiornikiem gazowym naziemnym lub podziemnym. Pierwszy z wymienionych instaluje się na płycie fundamentowej o odpowiedniej grubości - od 12 do 20 cm. Powinna ona wystawać ponad powierzchnię gruntu. Zbiornik gazowy podziemny umieszcza się,  jak  wskazuje jego nazwa, pod ziemią, w wykopie o rozmiarach: 4,6 m długości, 3,5 m szerokości i 1,85 m głębokości. Taki zbiornik również musi być osadzony na płycie fundamentowej. 

Wybór zbiornika a przepisy

Jeśli rozważamy inwestycję w zbiorniki gazowe przydomowe, musimy  zapoznać się z przepisami dotyczącymi ich instalowania i użytkowania. To od nich w dużej mierze zależy, który zbiornik okaże się lepszym lub nawet jedynym wyborem dla naszej posesji. 

Pierwsze kryterium wyboru odnosi się do wielkości posiadanej działki. Zasady te reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. Znajdziemy w nim informacje o wymaganiach dotyczących minimalnych odległości zbiornika od granicy działki, zabudowań gospodarczych, ale też innych elementów, jak studzienki kanalizacyjne oraz elektryczne linie napowietrzne. 

Ważne

Minimalna odległość zbiornika na gaz płynny od granicy działki budowlanej wynosi 1,5 m dla zbiornika o pojemności 2700 l, 2,5 m - pojemność 4850 l, 3,75 m - pojemność 6400 l. Dla większości domów jednorodzinnych wystarczający jest zbiornik o pojemności 2700 l. Wymagana minimalna odległość zbiornika tej pojemności od domu i zabudowań gospodarczych wynosi 3 m (dla zbiornika naziemnego ) i 1 m (dla zbiornika podziemnego). 

Inne wymagania dotyczą minimalnej odległości od takich elementów w granicach działki, jak studzienki teletechniczne, wpusty kanalizacyjne itp. (5 m), od linii elektroenergetycznej lub sieci trakcyjnej o napięciu do 1 kV (3 m), sieci trakcyjnej o napięciu równym bądź większym od 1 kV (15 m). 

Jaki zbiornik wybrać?

Jak wspomnieliśmy, zbiorniki występują w trzech najpopularniejszych wariantach, jeśli chodzi o pojemność: 2700 l, 4850 l i 6400 l. Chociaż w zdecydowanej większości wybór pada na 2700 l, to niektórzy użytkownicy decydują się na większe zbiorniki. To, na co postawimy, zależy przede wszystkim od rozmiarów ogrzewanego domu i związanym z nim zapotrzebowaniem na gaz, oraz od rozmiarów działki, którą dysponujemy. Większe zbiorniki to większy koszt, ale też większe oszczędności. 

Uwaga

Wśród dużych inwestycji przemysłowych popularnością cieszą się duże zbiorniki o pojemności 6400 l, powszechnie łączone również szeregowo dla zmaksymalizowania wydajności całej instalacji.  

Jeśli chcemy wybrać optymalne rozwiązanie, zacznijmy od decyzji, jaki zbiornik będzie dla nas lepszy - naziemny czy podziemny? Ten pierwszy to mniejsze nakłady inwestycyjne, ale i negatywny wpływ na estetykę krajobrazu. Dlatego jeśli wygląd naszego ogrodu ma dla nas duże znaczenie, postawmy na model podziemny. Kolejny aspekt to poruszana wcześniej kwestia pojemności zbiornika. Choć większości użytkowników wystarcza zbiornik o pojemności 2700 l, zweryfikujemy nasze wyobrażenia z fachowcem, który pomoże nam w kalkulacji uwzględniającej rozmiar domu i działki oraz zapotrzebowanie na ciepło. Pamiętajmy oczywiście o przepisach. Niektórych zbiorników być może nie będziemy mogli postawić na swojej działce. Niemniej, są to rzadkie przypadki. 

Kolejne ważne pytanie to wybór między kupnem zbiornika a jego dzierżawą. Pierwsza opcja to większe koszty początkowe, ale zbiornik zyskujemy na własność i sami decydujemy, u którego dostawcy gazu się zaopatrujemy. Dzierżawa daje nam możliwość korzystania ze zbiornika użyczonego nam przez zewnętrzną firmę. Z reguły to właściciel zbiornika jest odpowiedzialny za takie zadania jak przeglądy itp., decydując się więc na dzierżawę, uzyskujemy dużą pomoc organizacyjną.

Bez wątpienia istnieje kilka kluczowych czynników, o których trzeba pamiętać przed kupnem bądź decyzją o dzierżawie zbiornika na gaz. Zainteresowanych tym tematem zachęcamy do zaznajomienia się z artykułem: https://gazdlaciebie.pl/warto-wiedziec/jaki-zbiornik-na-gaz-do-domu-jednorodzinnego/