Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj teraz1 lutego 2022 roku weszły w życie przepisy drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej. Dzięki nim mieszkańcy Polski zapłacą mniej za paliwo, podstawowe produkty spożywcze, gaz, ciepło systemowe, a także nawozy.
Ministerstwo Klimatu ogłosiło, że uruchomiona została kolejna część programu „Czyste Powietrze”. Dotacje udzielane w ramach tego programu mają pomóc w dalszej walce ze smogiem.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 31 stycznia 2022 roku rozpocznie nabór wniosków w programie priorytetowym „Współfinansowanie Programu LIFE Część 1) Wsparcie krajowe projektów LIFE w perspektywie finansowej 2021-2027”.
Ministerstwo Klimatu wyjaśnia, że pracownicy gmin muszą sami pozyskać dane o dochodach, niezbędne do rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego i ustalenia wysokości dodatku.
1 stycznia 2022 roku weszły w życie niektóre przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zwanego potocznie taksonomią. Zgodnie z jego zapisami, firmy będą musiały udowadniać, że prowadzą zrównoważony środowiskowo biznes.
Do 31 stycznia 2022 roku można składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma zrekompensować wzrost kosztów energii, cen gazu i żywności. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia.
W przyszłym roku zaplanowano cztery aukcje na premię kogeneracyjną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (Combined Heat and Power, CHP) na 2022 rok. Aukcje będą przeprowadzane raz na kwartał, a pierwsza z nich odbędzie się już w marcu. Pozostałe trzy: w czerwcu, wrześniu i grudniu, zgodnie z poniższym harmonogramem.
W przyszłym roku nabór na premię kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP) za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji został zaplanowany w terminie od 14 do 16 marca 2022 r. Wartość premii w marcowym naborze może wynieść ponad 11 mld zł. Premią może zostać objęte 72 TWh energii elektrycznej.
Dnia 29 listopada 2021 roku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 22 listopada 2021 r. w sprawie wartości referencyjnych oszczędności energii finalnej dla przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz w sprawie sposobu obliczania tych wartości (Dz.U. z 2021 r., poz. 2172). Dzięki niemu będzie można zrealizować tzw. programy bezzwrotnych dofinansowań. Dotacje ruszają już 1 stycznia 2022 roku.
Już 7 stycznia 2022 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór wniosków w programie priorytetowym „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”. Dzięki niemu w całej Polsce powstanie sieć ponad 17 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru. Budżet programu wynosi 870 mln zł.