Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDo 31 stycznia 2023 r. podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. W tym artykule rozwiewamy najczęściej pojawiąjące się wątpliwości dotyczące podmiotów zobowiązanych oraz wypełniania formularza sprawozdań w systemie BDO.
Do 28 lutego 2023 rok podmioty korzystające ze środowiska muszą złożyć raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Natomiast do końca marca trzeba uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska. Często pojawiają się wątpliwości, co może powodować emisję do środowiska. W tym artykule podpowiadamy, czy sól używana do sypania dróg może taką emisję powodować.
W KOBiZE wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę.
Każdy przedsiębiorcą wpisany do rejestru podmiotów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w danej gminie, w świetle obecnie obowiązujących przepisów zobowiązany jest do corocznego składać sprawozdania w terminie do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy. Sprawozdanie składasz za pośrednictwem konta w systemie BDO.
Obowiązek składania sprawozdań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej dotyczy podmiotów korzystających z usług wodnych. Co zaliczamy do usług wodnych i jakie dokładnie sprawozdania należy złożyć?
Firma powodująca emisję musi przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji do 28 lutego 2023 roku. Tym razem trzeba pamiętać o zmianach dotyczących konta, które weszły w październiku 2022 r.
Pierwszy kwartał każdego roku to czas wzmożonych obowiązków sprawozdawczych. Do końca lutego trzeba złożyć raport do KOBIZE a w marcu sprawozdanie do marszałka województwa. Jakie rozróżniamy źródła emisji? Jak określić jej wielkość?
Do 15 marca 2023 roku trzeba złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi. Czasu zostało co prawda jeszcze sporo, ale warto już o tym pomyśleć, by dokładnie uzupełnić dane. Tym bardziej, że w trakcie mogą się pojawiać pytania i problemy. My rozwiewamy część wątpliwości.
Przyjmujemy odpady do przetwarzania. Zakład, który nam je dostarcza, nie ma wagi, więc karta przekazania (KPO) jest wystawiana na ich umowną ilość. Po zważeniu u nas odrzucamy KPO, a dostarczający wystawia korektę, często dopiero kolejnego dnia. Jak zewidencjonować taki odpad? Jest przyjęty na podstawie KPO (gdzie datę przyjęcia stanowi data korekty), będzie przetworzony tego samego dnia, którego został przywieziony.