TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Słownik pojęć

Pojęcie
Definicja

To ciekłe paliwa dla celów energetycznych innych niż w transporcie, w tym do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła, wytworzone z biomasy. Są one wykorzystywane w instalacjach spełniających wymagania w zakresie standardów emisyjnych, o ile takie standardy zostały określone na podstawie przepisów o ochronie środowiska.

Więcej

Biowęgiel to rodzaj wysokoenergetycznego paliwa stałego, które charakteryzuje się wartością opałową nie mniejszą niż 21 GJ/t. Jest produkowany w procesie termicznego przetwarzania substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które są biodegradowalne. 

Więcej

Są to budowle umożliwiające stałe lub okresowe piętrzenie wód powierzchniowych ponad przyległy teren lub naturalny poziom zwierciadła wód.

Więcej

Są to obiekty budowlane oraz urządzenia hydrotechniczne służące ochronie obszarów przed skutkami powodzi.

Więcej

Ten skrót oznacza z angielskiego Carbon Border Adjustment Mechanism, nazywany jest granicznym podatkiem węglowym i oznacza mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2.

Więcej

To uniwersalna jednostka służąca do pomiaru emisji gazów cieplarnianych, uwzględniająca ich różny wpływ na ocieplenie globalne. CO2e określa stężenie dwutlenku węgla, którego emisja wpłynęłaby na bilans energii Ziemi w tym samym stopniu, co dana substancja.

Więcej

- ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie potrzebna do utlenienia chemicznej materii organicznej, takiej jak chociażby ropa naftowa. Pomiar ChZT służy do oceny krótkotrwałego wpływu, jaki odprowadzane ścieki mogą mieć na poziom tlenu w wodach

Więcej

Są to rzeki, strugi, strumienie i potoki oraz inne wody płynące w sposób ciągły lub okresowy naturalnymi lub uregulowanymi korytami.

Więcej

- nadmiar energii cieplnej powstałej na skutek procesu przemysłowego i uwolnienia ciepła

Więcej

– dokument potwierdzający inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, w tym określający masę tych odpadów i sposób ich odzysku.

Więcej

- dokument potwierdzający recykling odpadów opakowaniowych, w tym określający masę tych odpadów i sposób ich recyklingu,

Więcej

– decyzje, o których mowa w art. 41 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz w art. 181 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska

Więcej

Jest to potoczna nazwa deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Każdy właściciel nieruchomości, gdzie powstają odpady komunalne ma obowiązek złożenia tej deklaracji.

Więcej

Jest to termin prawny, który odnosi się do czynu lub zaniechania, które powoduje szkodę lub krzywdę innej osobie, i za które sprawca może być pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. 

Więcej

To materiał pozyskiwany z frezowania warstw asfaltowych lub rozkruszania płyt wyciętych z nawierzchni asfaltowej. Jest on odpadem, ale może utracić ten status po spełnieniu określonych przepisów.

Więcej
W kategorii "Słownik pojęć" znajduje się kompleksowy zbiór terminów i definicji, które pomogą Ci zgłębić tematykę środowiskową, energetyki i szeroko pojętej gospodarki odpadami. Odnajdziesz tu definicje zarówno techniczne, jak i prawne, od A do Z. Stworzony z myślą, aby ułatwić Ci zrozumienie specyficznej terminologii branży środowiskowej. Słownik jest systematycznie uaktualniany i rozszerzany o nowe pojęcia. Bez względu na to, czy jesteś ekspertem w dziedzinie ochrony środowiska czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą tematyką, ten słownik będzie dla Ciebie nieocenionym źródłem wiedzy. Dostępne na naszej stronie definicje stworzone są na podstawie obowiązujących regulacji prawnych, dlatego są one wiarygodnym źródłem informacji.