Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj teraz1 grudnia 2022 r. Sejm przyjął ustawęo szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, która wprowadza zmiany w ustawie z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. To oznacza, że przesunięty zostanie z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2025 r. termin wejścia w życie przepisów dotyczących obowiązku selektywnego zbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Do końca czerwca 2022 roku, gminy powinny wymienić pojemniki na odpady na nowe, zgodne z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów.
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jeśli jednak, powstaną te odpady, to zanim się ich pozbędziemy, powinniśmy zadbać o ich przygotowywanie do ponownego użycia - recyklingu lub innych procesów odzysku. W ostateczności odpady można poddać unieszkodliwianiu. Niestety w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Wciąż niechętnie segregujemy śmieci lub robimy to źle. Warto zastanowić się, przed wyrzuceniem odpadu, gdzie jest jego miejsce.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji i pożyczek przeznaczonych m.in. na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy, modernizacji i rozwoju punktów oraz systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym do 30 czerwca 2022 r.
Z artykułu dowiesz się:
Na pomoc finansową w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna Gospodarka Odpadami mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz przedsiębiorcy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa państwowe, spółki prawa handlowego, spółdzielnie).