TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

platforma SENT

Jak postąpić w przypadku awarii SENT

Z artykułu dowiesz się:

  • co zrobić jeśli system SENT nie działa
  • jak postąpić jeśli nie wydano komunikatu o awarii
  • jak przebiega cała procedura awaryjna

Nie można ukarać firmy z powodu nieprecyzyjnych przepisów o SENT

Podwykonawca transportu, nie musi aktualizować danych w SENT, jeśli przewoźnik główny pozostaje bez zmian. Za przewoźnika uznaje się ten podmiot, który zawarł umowę przewozu i odpowiada za ten przewóz. Podwykonawca nie musi więc aktualizować danych w SENT - NSA uchylił wyrok WSA nakładający na podwykonawcę karę pieniężną za brak aktualizacji danych w zgłoszeniu SENT.

Z artykułu dowiesz się dlaczego NSA uchylił wyrok WSA w sprawie kary za domniemane naruszenie przepisów do SENT.

Czy to, że przepisy SENT obowiązują od niedawna może być okolicznością łagodzącą wysokość kary?

Od 22 lutego 2022 r. przywóz do Polski oraz tranzyt przez teren Polski wszystkich rodzajów odpadów podlega rejestracji w systemie SENT. Czy po decyzji wymierzającej karę za brak zgłoszenia, można jeszcze powoływać się na to, że przepisy obowiązują krótko i przedsiębiorca nie zdążył się wdrożyć?

Od 22 lutego odpady przywożone do Polski trzeba będzie rejestrować w systemie SENT

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz.U. 2022 poz. 178).

Zasady rejestracji w SENT

Z artykułu dowiesz się jak przebiega proces rejestracji w systemie SENT

Podmiot zobowiązany do przesyłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszenia, po zalogowaniu się na Platformie PUESC znajdującej się pod adresem https://www.puesc.gov.pl musi poczekać kilka sekund na potwierdzenie przesłania zgłoszenia (uzyskanie numeru referencyjnego wraz z kluczami).

W przypadku podmiotów wysyłających i podmiotów odbierających, które przesyłają lub aktualizują zgłoszenia konieczne jest posiadanie zaawansowanego poziomu dostępu do PUESC – wymaga to założenia konta na PUESC, rejestracji danych osoby fizycznej, rejestracji danych podmiotu i rejestracji reprezentacji. Natomiast przewoźnicy, którzy przesyłają, uzupełniają lub aktualizują zgłoszenia mogą posiadać jedynie podstawowy poziom dostępu do PUESC – wymaga to tylko założenia konta na PUESC.