Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Premier Donald Tusk ogłosił na konferencji prasowej, że ustawa o systemie kaucyjnym wejdzie w życie 1 października 2025 roku. Rząd potrzebuje dodatkowego czasu na przygotowanie wdrożenia nowego systemu, który początkowo miał ruszyć z początkiem nowego roku.
Po rozpatrzeniu wniosku z 20 lutego 2024 r. złożonego przez Podmiot Reprezentujący System Kaucyjny „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A., Minister Klimatu i Środowiska decyzją z 10 czerwca 2024 r. udzielił „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
W środę 25 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska i ograniczą ilość odpadów z opakowań w UE.
Odpady opakowań wielomateriałowych podlegają szczególnemu traktowaniu przez przepisy Unii Europejskiej, które zostały wdrożone do naszego systemu prawnego. Jak z nimi postępować?
Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie przepisów dotyczących opakowań w całej UE. Chodzi o to, by rozwiązać problem stale rosnącej ilości odpadów oraz zwiększyć ponowne ich wykorzystywanie i recykling.
Pod koniec maja 2023 roku ministrowie Rady UE debatowali na temat proponowanego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Projekt ustawy, która utworzy w Polsce system kaucyjny, od jakiegoś czasu tkwi natomiast w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Komisja Europejska w grudniu 2022 roku przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Przepisy jeszcze nie obowiązują, ale polski rząd już rozważa ich przedłużenie.
W Rządowym Centrum Legislacji pojawiła się kolejna już wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Co tym razem się zmieniło?