Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Odpady 15 01 05 - Opakowania wielomateriałowe to odpady, które składają się z więcej niż jednego rodzaju surowca np. połączenie papieru z drewnem bądź aluminium. Powstaje przy okazji dostarczania do przedsiębiorstwa materiałów eksploatacyjnych oraz z bytowania pracowników.
Prawidłowa klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie to nie tylko wymóg formalny, ale również podstawa bezpiecznego i zgodnego z prawem gospodarowania odpadami. Choć katalog odpadów jest powszechnie znany, jego stosowanie w praktyce wciąż budzi wiele wątpliwości i niejednokrotnie nastręcza wielu problemów podmiotom wytwarzającym odpady. Jak prawidłowo klasyfikować odpady? Co decyduje o jego przynależności do konkretnej grupy? Jak uniknąć najczęstszych błędów? Przedstawiamy krok po kroku, jak powinna przebiegać klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Odpady 15 01 03 - Opakowania z drewna to odpady powstające przy okazji dostarczania do przedsiębiorstwa surowców do produkcji, materiałów eksploatacyjnych, itp. Najczęściej spotykana postać to palety drewniane. Występują one w postaci płaskich drewnianych konstrukcji służących do transportu towarów.
Kwas siarkowy (VI) to jeden z najmocniejszych kwasów mineralnych, który jest ciężką, oleistą i bezbarwną cieczą o silnych właściwościach higroskopijnych.
Odpady o kodzie 19 12 02 - Metale żelazne to odpady z mechanicznej obróbki odpadów, np. obróbki ręcznej, sortowania, zgniatania, granulowania. Najczęściej spotykana postać to np.: metalowe elementy w postaci prętów, kątowników, teowników itp. z obróbki odpadów, elementy metalowe wysortowane z odpadów itp.
Karta odpadu 15 02 03 - Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania... opisana jest na przykładzie odzieży roboczej.
Karta odpadu 19 08 09 - Tłuszcze i mieszaniny olejów z separacji olej/woda zawierające wyłącznie oleje jadalne i tłuszcze opisana jest na przykładzie oleju słonecznikowego.
Odpady inne niż niebezpieczne to odpady, które nie wykazują właściwości fizycznych, chemicznych ani biologicznych mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska.
Odpady niebezpieczne to odpady, które ze względu na swoje właściwości fizyczne, chemiczne lub biologiczne stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska.
Tworzywa sztuczne składają się z polimerów syntetycznych otrzymywanych z produktów chemicznej przeróbki: węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych.
Karta odpadu jest opisana na przykładzie cynku zanieczyszczonego benzyną.
Z artykułu dowiesz się m.in.