Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Odpad o kodzie "01 04 08 - Odpady żwiru lub skruszone skały inne niż wymienione w 01 04 07" nie posiada właściwości niebezpiecznych, w przeciwieństwie do "01 04 07* - Odpady zawierające substancje niebezpieczne z fizycznej i chemicznej przeróbki kopalin innych niż rudy metali". Podobnie jak wspomniane, powstają przy wydobyciu i przeróbce surowców skalnych w procesie pozyskiwania np. kruszyw łamanych drogowych i budowlanych, kruszyw naturalnych, surowców węglanowych dla przemysłu cementowego i wapienniczego czy kamiennych elementów dla budownictwa i drogownictwa.
Odpad o kodzie 01 04 07* - Odpady zawierające substancje niebezpieczne z fizycznej i chemicznej przeróbki kopalin innych niż rudy metali to odpady powstające przy wydobyciu i przeróbce surowców skalnych w procesie pozyskiwania np. kruszyw łamanych drogowych i budowlanych, kruszyw naturalnych, surowców węglanowych dla przemysłu cementowego i wapienniczego czy kamiennych elementów dla budownictwa i drogownictwa.
Odpady 01 03 06 - Inne odpady poprzeróbcze niż wymienione w 01 03 04, 01 03 05, 01 03 80 i 01 03 81 są materiałem skalnym wydobytym wraz z urobkiem i oddzielanym w procesach wzbogacania kopaliny głównej. Są również pozostałością po przetwórstwie kopaliny głównej, powstające w procesach wytwarzania produktów handlowych.
Odpady 07 02 13 - Odpady tworzyw sztucznych to odpad powstający przy produkcji, obrocie oraz stosowaniu tworzyw sztucznych. Najczęściej spotykana postać to np. taśmy z produkcji, elementy plastikowe powstające w procesie produkcyjnym, odpady poprodukcyjne np. w postaci listewek plastikowych.
Odpady 01 01 80 - Odpady skalne z górnictwa miedzi, cynku i ołowiu to odpady powstające przy poszukiwaniu, wydobywaniu, fizycznej i chemicznej przeróbce rud oraz innych kopalin oraz skały pochodzące z robót górniczych i przygotowawczych udostępniających złoże kopaliny głównej w kopalniach głębinowych lub odkrywkowych.
Odpady 15 01 05 - Opakowania wielomateriałowe to odpady, które składają się z więcej niż jednego rodzaju surowca np. połączenie papieru z drewnem bądź aluminium. Powstaje przy okazji dostarczania do przedsiębiorstwa materiałów eksploatacyjnych oraz z bytowania pracowników.
Odpady 15 01 03 - Opakowania z drewna to odpady powstające przy okazji dostarczania do przedsiębiorstwa surowców do produkcji, materiałów eksploatacyjnych, itp. Najczęściej spotykana postać to palety drewniane. Występują one w postaci płaskich drewnianych konstrukcji służących do transportu towarów.
Kwas siarkowy (VI) to jeden z najmocniejszych kwasów mineralnych, który jest ciężką, oleistą i bezbarwną cieczą o silnych właściwościach higroskopijnych.
Odpady o kodzie 19 12 02 - Metale żelazne to odpady z mechanicznej obróbki odpadów, np. obróbki ręcznej, sortowania, zgniatania, granulowania. Najczęściej spotykana postać to np.: metalowe elementy w postaci prętów, kątowników, teowników itp. z obróbki odpadów, elementy metalowe wysortowane z odpadów itp.
Karta odpadu 15 02 03 - Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania... opisana jest na przykładzie odzieży roboczej.
Karta odpadu 19 08 09 - Tłuszcze i mieszaniny olejów z separacji olej/woda zawierające wyłącznie oleje jadalne i tłuszcze opisana jest na przykładzie oleju słonecznikowego.
Tworzywa sztuczne składają się z polimerów syntetycznych otrzymywanych z produktów chemicznej przeróbki: węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych.
Karta odpadu jest opisana na przykładzie cynku zanieczyszczonego benzyną.
Odpad składa się z tworzyw sztucznych. Powstaje on podczas produkcji oraz mechanicznej i fizycznej obróbki tych materiałów, szczególnie przy wygładzaniu i toczeniu. Najczęściej spotykany jest w zakładach, które zajmują się obróbką tworzyw sztucznych.
Karta odpadu o kodzie 01 04 12 odnosi się do odpadów powstających przy płukaniu i oczyszczaniu kopalin, inne niż wymienione w kodach 01 04 07 i 01 04 11. Jest to odpad inny niż niebezpieczny, składający się głównie z utworów czwartorzędowych, takich jak piaski, żwiry i gliny, które powstają w procesie poszukiwania i wydobycia złóż kopalin.