Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Odpady 15 01 05 - Opakowania wielomateriałowe to odpady, które składają się z więcej niż jednego rodzaju surowca np. połączenie papieru z drewnem bądź aluminium. Powstaje przy okazji dostarczania do przedsiębiorstwa materiałów eksploatacyjnych oraz z bytowania pracowników.
Odpady 15 01 03 - Opakowania z drewna to odpady powstające przy okazji dostarczania do przedsiębiorstwa surowców do produkcji, materiałów eksploatacyjnych, itp. Najczęściej spotykana postać to palety drewniane. Występują one w postaci płaskich drewnianych konstrukcji służących do transportu towarów.
Kwas siarkowy (VI) to jeden z najmocniejszych kwasów mineralnych, który jest ciężką, oleistą i bezbarwną cieczą o silnych właściwościach higroskopijnych.
Odpady o kodzie 19 12 02 - Metale żelazne to odpady z mechanicznej obróbki odpadów, np. obróbki ręcznej, sortowania, zgniatania, granulowania. Najczęściej spotykana postać to np.: metalowe elementy w postaci prętów, kątowników, teowników itp. z obróbki odpadów, elementy metalowe wysortowane z odpadów itp.
Karta odpadu 15 02 03 - Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania... opisana jest na przykładzie odzieży roboczej.
Karta odpadu 19 08 09 - Tłuszcze i mieszaniny olejów z separacji olej/woda zawierające wyłącznie oleje jadalne i tłuszcze opisana jest na przykładzie oleju słonecznikowego.
Tworzywa sztuczne składają się z polimerów syntetycznych otrzymywanych z produktów chemicznej przeróbki: węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych.
Karta odpadu jest opisana na przykładzie cynku zanieczyszczonego benzyną.
Odpad składa się z tworzyw sztucznych. Powstaje on podczas produkcji oraz mechanicznej i fizycznej obróbki tych materiałów, szczególnie przy wygładzaniu i toczeniu. Najczęściej spotykany jest w zakładach, które zajmują się obróbką tworzyw sztucznych.
Karta odpadu o kodzie 01 04 12 odnosi się do odpadów powstających przy płukaniu i oczyszczaniu kopalin, inne niż wymienione w kodach 01 04 07 i 01 04 11. Jest to odpad inny niż niebezpieczny, składający się głównie z utworów czwartorzędowych, takich jak piaski, żwiry i gliny, które powstają w procesie poszukiwania i wydobycia złóż kopalin.
Karta opisana jest na przykładzie konserwantu NaCl (chlorek sodu). Chlorek sodu jest powszechnie stosowany jako składnik soli kuchennej i innych produktów spożywczych. Jest również wykorzystywany w konserwacji ryb poprzez solenie.
Karta odpadu 02 02 80* dotyczy odpadowej tkanki zwierzęcej, która wykazuje właściwości niebezpieczne - w tym wirusa świńskiej grypy. Do odpadowej tkanki zwierzęcej można zaliczyć różne części i pozostałości po zwierzętach, takie jak skóra, kopyta, krew, pióra, ośrodki zwierzęce, tusze, łapki, racice, jelita, treść przewodu pokarmowego itp.
Szkło jest materiałem nieorganicznym, który powstaje w wyniku stopienia i następującego po nim ochłodzenia bez krystalizacji. Spełnia makroskopową definicję ciała stałego, chociaż może być także traktowane jako przechłodzona ciecz. Szkło nie jest plastyczne, może ulegać odkształceniu sprężystemu lub pękać. Skład chemiczny szkła w dużej mierze zależy od użytych materiałów w procesie jego produkcji.
Odpady drzewne powstają w różnych branżach, takich jak przemysł drzewny, meblarski i papierniczy. Głównie powstają one podczas przetwarzania drewna. Kiedy te odpady trafią do sortowni, mogą powstawać podczas różnych procesów sortowania. Na przykład, mogą powstać w trakcie wstępnej segregacji w specjalnej kabinie sortowniczej lub na sitach używanych do sortowania.
Odpad sadzy zawiera różne toksyczne substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, takie jak amorficzne węgle, substancje podobne do grafitu, fulereny, metale (w tym metale ciężkie) oraz metaloidy.