Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Brak sporządzenia KEO w terminie - co zrobić?

Pytanie: Jak postępować, gdy nie udało się sporządzić kart ewidencji odpadów w odpowiednim terminie, przed 1 stycznia? Jak możemy naprawić ten błąd i uniknąć ewentualnych sankcji?
BDO

Transport opakowań po aerozolach a przepisy ADR

Pytanie: Czy podmiot odbierający odpady w postaci opakowań po aerozolach pod kodem 15 01 11* musi transportować te odpady zgodnie z przepisami ADR, w specjalnych pojemnikach podlegających pod przepisy ADR?
Gospodarka odpadami

Czy ma znaczenie, jak korzystamy z wody z drenażu

Pytanie: Czy ma znaczenie do jakich celów wykorzystywana jest woda z drenażu odprowadzania wód opadowych i roztopowych? Czy na odprowadzenie wód opadowych istniejącym drenażem wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?  I co w przypadku, jeśli zasięg jego oddziaływania wykracza poza granice działki stanowiącej własność korzystającego?
Ochrona wody

Uznanie jako produkt uboczny a normalna praktyka przemysłowa

Pytanie: Podczas redagowania wniosku dotyczącego uznania odpadów skórzanych (kod odpadu 04 01 08) za produkt uboczny, pojawiła się kwestia dotycząca przesłanki z Art.10 pkt. 2 Ustawy o odpadach. Zgodnie z tą przesłanką, przedmiot lub substancja mogą być wykorzystywane bezpośrednio bez dalszego przetwarzania, innego niż normalna praktyka przemysłowa. Proszę o wyjaśnienie, co konkretnie oznacza termin "normalna praktyka przemysłowa" i jakie procesy się do niej zaliczają? Czy rozdrabnianie większych kawałków skór można uznać za taką praktykę? Odwołując się do Komunikatu Rady i Parlamentu Europejskiego, w którym wykorzystanie "ścinków i podobnych materiałów" (np. trociny, odłamki drewna) jest pewne i jest elementem integralnego procesu produkcyjnego oraz nie wymaga dalszego przetwarzania poza adaptacją do odpowiednich rozmiarów w celu zintegrowania z produktem końcowym – czy możemy analogicznie uznać, że proces rozdrabniania kawałków skór również wpisuje się w tę definicję?
Gospodarka odpadami
25.06.2024

Jak sprawdzić aktualność karty charakterystyki zgodnie z REACH?

Pytanie: W naszym przedsiębiorstwie wdrażamy ISO 14001. Chcemy napisać procedurę przyjęcia mieszanin i substancji chemicznych do magazynu oraz ich wydawania na hale produkcyjne zgodnie z REACH. Nie wiemy jednak, jak powinien brzmieć zapis mówiący o tym, że pracownik przyjmujący substancje chemiczne na magazyn musi sprawdzić, czy karta charakterystyki jest aktualna. Czy istnieje konkretny rozdział lub punkt w REACH, na podstawie którego można sprawdzić aktualność karty charakterystyki? Ogólny zapis o zgodności karty z REACH może być niezrozumiały dla pracownika niemającego wiedzy na ten temat. Na jaki zapis w jakim rozporządzeniu lub ustawie powołać się, aby jednoznacznie stwierdzić aktualność karty?
Substancje i mieszaniny
18.06.2024

Czym są zmieszane odpady opakowaniowe klasyfikowane pod kodem 15 01 06

Pytanie: Co jest kwalifikowane pod kodem 15 01 06 - Zmieszane odpady opakowaniowe, skoro istnieje obowiązek selektywnego zbierania wytwarzanych odpadów? Jakie odpady opakowaniowe są klasyfikowane pod tym kodem?
Gospodarka odpadami

Wykorzystanie recyklera i materiałów podczas prac drogowych

Pytanie: W firmie budowlanej podczas prowadzonych prac drogowych posiadamy urządzenie do mielenia asfaltu  i ponownego wbudowania, tzw. recykler. Czy musimy posiadać zezwolenie na jego zastosowanie? Czy można wykorzystać zdartą darń, drzewa oraz ziemię na terenie prowadzonej usługi?
Gospodarka odpadami

Wymagane decyzje do przebudowy oczyszczalni ścieków

Pytanie: Zamierzamy zmodernizować małą oczyszczalnię (wiejską − znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta) o RLM 446. Chcemy uprościć gospodarkę osadową – wybudować zagęszczacz grawitacyjny, a następnie wywozić zagęszczony osad (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią, do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Czy taka inwestycja jest dozwolona? Czy wymagane będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?
Emisja ścieków

Kto musi obliczać ślad węglowy i składać raport

Pytanie: Chcę zapytać o ślad węglowy i obowiązek jego liczenia. Od 2024 roku duże firmy muszą to robić, a od 2025 kolejne. Reprezentuję firmę średnią zatrudniającą do 250 osób. Jakie warunki finansowe należy brać pod uwagę, aby określić, czy muszę już to robić, czy jeszcze nie? Czy obowiązek obliczania śladu węglowego będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od branży, czy tylko wybranych branż? Na przykład, czy producent żywności będzie musiał to robić?
Informacje ogólne
22.05.2024

Kiedy substancje niebezpieczne podlegają opłatom środowiskowym

Pytanie: Czy jeśli firma stosuje preparaty, które w swoim składzie mają substancje niebezpieczne, ale w wyszukiwarce po numerze CAS nie ma tych substancji w rejestrze, to oznacza, że ta substancja nie podlega opłacie? Czy tylko substancje wyszukiwane po numerze CAS lub nazwie w bazie KOBIZE podlegają opłatom?