SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Jak sprawdzić aktualność karty charakterystyki zgodnie z REACH?

Pytanie: W naszym przedsiębiorstwie wdrażamy ISO 14001. Chcemy napisać procedurę przyjęcia mieszanin i substancji chemicznych do magazynu oraz ich wydawania na hale produkcyjne zgodnie z REACH. Nie wiemy jednak, jak powinien brzmieć zapis mówiący o tym, że pracownik przyjmujący substancje chemiczne na magazyn musi sprawdzić, czy karta charakterystyki jest aktualna. Czy istnieje konkretny rozdział lub punkt w REACH, na podstawie którego można sprawdzić aktualność karty charakterystyki? Ogólny zapis o zgodności karty z REACH może być niezrozumiały dla pracownika niemającego wiedzy na ten temat. Na jaki zapis w jakim rozporządzeniu lub ustawie powołać się, aby jednoznacznie stwierdzić aktualność karty?
Substancje i mieszaniny
18.06.2024

Czym są zmieszane odpady opakowaniowe klasyfikowane pod kodem 15 01 06

Pytanie: Co jest kwalifikowane pod kodem 15 01 06 - Zmieszane odpady opakowaniowe, skoro istnieje obowiązek selektywnego zbierania wytwarzanych odpadów? Jakie odpady opakowaniowe są klasyfikowane pod tym kodem?
Gospodarka odpadami

Wykorzystanie recyklera i materiałów podczas prac drogowych

Pytanie: W firmie budowlanej podczas prowadzonych prac drogowych posiadamy urządzenie do mielenia asfaltu  i ponownego wbudowania, tzw. recykler. Czy musimy posiadać zezwolenie na jego zastosowanie? Czy można wykorzystać zdartą darń, drzewa oraz ziemię na terenie prowadzonej usługi?
Gospodarka odpadami

Wymagane decyzje do przebudowy oczyszczalni ścieków

Pytanie: Zamierzamy zmodernizować małą oczyszczalnię (wiejską − znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta) o RLM 446. Chcemy uprościć gospodarkę osadową – wybudować zagęszczacz grawitacyjny, a następnie wywozić zagęszczony osad (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią, do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Czy taka inwestycja jest dozwolona? Czy wymagane będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?
Emisja ścieków

Kto musi obliczać ślad węglowy i składać raport

Pytanie: Chcę zapytać o ślad węglowy i obowiązek jego liczenia. Od 2024 roku duże firmy muszą to robić, a od 2025 kolejne. Reprezentuję firmę średnią zatrudniającą do 250 osób. Jakie warunki finansowe należy brać pod uwagę, aby określić, czy muszę już to robić, czy jeszcze nie? Czy obowiązek obliczania śladu węglowego będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od branży, czy tylko wybranych branż? Na przykład, czy producent żywności będzie musiał to robić?
Informacje ogólne
22.05.2024

Kiedy substancje niebezpieczne podlegają opłatom środowiskowym

Pytanie: Czy jeśli firma stosuje preparaty, które w swoim składzie mają substancje niebezpieczne, ale w wyszukiwarce po numerze CAS nie ma tych substancji w rejestrze, to oznacza, że ta substancja nie podlega opłacie? Czy tylko substancje wyszukiwane po numerze CAS lub nazwie w bazie KOBIZE podlegają opłatom? 

Destrukt asfaltowy – odpad czy surowiec wtórny?

Pytanie: Czy destrukt asfaltowy nadal jest odpadem? Czy można wykorzystać go ponownie jako surowiec wtórny? Jak wygląda procedura utraty statusu odpadów? Czy trzeba wtedy posiadać pozwolenie na przetwarzanie odpadów?
Gospodarka odpadami

Dodawanie użytkownika głównego w BDO

Pytanie: W jaki sposób dodać drugiego użytkownika głównego w BDO?
BDO

Właściwa klasyfikacja odpadów – puszki po farbach, aerozole itp.

Pytanie: Jak właściwie zakwalifikować odpady takie jak puszki po farbach, rozpuszczalniki i aerozole po farbach? Czy wszystkie te materiały podlegają pod ten sam kod klasyfikacyjny?
Gospodarka odpadami

Wewnętrzna kontrola jakości wody w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych

Pytanie: Czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają obowiązek prowadzenia wewnętrznej kontroli jakości wody? Jeśli tak, to w jakim zakresie?
Ochrona wody