Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOsady ściekowe są pozostałością po procesie oczyszczania ścieków, a ich właściwe zagospodarowanie jest kluczowe dla ochrony środowiska. Dzięki zawartości wartościowych substancji odżywczych, możliwości produkcji energii oraz biogazu, osady te stanowią cenny zasób. Jakie są możliwości wykorzystania osadów ściekowych w rekultywacji składowisk odpadów? Sprawdź szczegóły.
Zdarza się, że zakład czekający na wydanie pozwolenia zintegrowanego chce przeprowadzić rozruch instalacji przed jego uzyskaniem. Czy to dozwolone? Co z odpadami wytworzonymi w trakcie rozruchu?
Kwestia prawidłowego wykazywania opłaty SUP (opłaty za kubki i opakowania na żywność) na paragonie budziła wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Wcześniej istniały różne wytyczne dotyczące tego zagadnienia, co prowadziło do niejednoznaczności w interpretacji przepisów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, jak zgodnie z obowiązującymi przepisami należy postępować w tej sprawie.
Instalacje objęte EU ETS (unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) wykorzystujące biomasę do celów energetycznych oraz dostawcy tych surowców do takiej instalacji powinni uzyskać certyfikację w ramach systemu KZR INiG. Jak przebiega ten proces?
W sytuacji, gdy na terenie gminy zalegają odpady na nielegalnym wysypisku, rośnie zagrożenie dla środowiska, szczególnie dla wód. Odcieki mogą skazić grunt i wody podziemne lub nawet powierzchniowe, jeżeli śmieci zalegają w pobliżu cieku lub zbiornika. Po wykryciu takiego miejsca, trzeba szybko przystąpić do działania.
Sprawozdawczość w bazie została podzielona na raportowanie wprowadzeniowe i odpadowe. W ramach raportowania odpadowego wydzielono sprawozdawczość komunalną i sprawozdawczość związaną z gospodarowaniem odpadami innymi niż komunalne.
Celem systemu kaucyjnego ma być zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomów recyklingu. Nakładana kaucja ma stanowić zachętę do zwrotu opakowań i przyczynić się do zwiększenia ilości ponownie wykorzystywanych i przetwarzanych surowców stosowanych do wytwarzania opakowań.
Kod odpadu składa się z ciągu 6 cyfr, gdzie dwie pierwsze cyfry oznaczają grupę, kolejne dwie cyfry to podgrupa, a ostatnie cyfry, z wyjątkiem kodów odpadów kończących się na 99, określają rodzaj odpadu. Klasyfikacja odpadów polega na przyporządkowaniu ich odpowiednio do właściwej grupy, podgrupy i rodzaju, zachowując określoną kolejność. Aby poprawnie przyporządkować odpad do kodu, ważne jest zrozumienie jego źródła powstania i wybranie odpowiedniej grupy odpadów. Katalog odpadów zawiera 20 grup odpadów, które są podzielone na różne sektory działalności i procesy, z których mogą powstawać, np. grupa 04 - odpady z przemysłu skórzanego, futrzarskiego i tekstylnego; grupa 12 - odpady z kształtowania oraz fizycznej i mechanicznej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych.
Aktualizacja systemu produkcyjnego Bazy danych o Odpadach (BDO) odbyła się 2 lutego 2024 r. i wprowadziła zmiany w publicznym API modułu sprawozdawczości.