Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazStrefę ochronną ujęcia wody, stanowi obszar, na którym obowiązują zakazy, nakazy i ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów oraz korzystania z wody. Właściciel ujęcia może złożyć wniosek o ustanowienie takiej strefy.
Wprowadzanie ścieków do środowiska wymaga z zapewnienia standardów jakościowych wynikających z posiadanego w tym zakresie pozwolenia wodnoprawnego. W pozwoleniu może się znajdować zapis, że konieczne jest dokonywanie przeglądów eksploatacyjnych urządzeń niezbędnych do realizacji tego pozwolenia. Przepisy nie precyzują, w jakiej formie prowadzić i przechowywać zeszyt eksploatacji. Proponujemy wzór.
Podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne mają obowiązek składania oświadczeń o zakresie korzystania z tych usług za poszczególne kwartały. Oświadczenia należy składać w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału, bezpośrednio do Zarządów Zlewni PGW Wody Polskie, będących jednostkami właściwymi do ustalenia wysokości opłaty zmiennej.
Wysokości opłaty za usługi wodne ustala się m.in. na podstawie oświadczeń składanych przez podmioty, które są zobowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne bądź na podstawie pomiarów dokonywanych przez organy administracji w ramach przeprowadzanych kontroli lub wykonywania przeglądów pozwoleń wodnoprawnych. Oświadczenia należy składać w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału do PGW Wody Polskie.
Podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne mają obowiązek składania oświadczeń o zakresie korzystania z tych usług za poszczególne kwartały. Wzory oświadczeń zostały dostosowane do rodzajów usług wodnych. Tutaj możesz pobrać wzór oświadczenia za usługi wodne dla podmiotu odprowadzającego wody roztopowe i deszczowe do kanalizacji.
Podmiot, który jest zainteresowany zawarciem umowy użytkowania gruntów pokrytych wodami musi złożyć do odpowiedniego organu wniosek. Termin załatwienia spraw wynosi do 120 dni, liczonych od chwili złożenia kompletnego wniosku, jest jednak uzależniony od terminu uzyskania wymaganych zgód. Procedura kończy się zawarciem właściwej umowy, bądź negatywnym rozpatrzeniem wniosku.
Właściciele nieruchomości, którzy doznali szkody na swoim gruncie na skutek zmiany stanu wody na gruncie sąsiednim, a zwłaszcza na skutek zmiany kierunku odpływu znajdującej się na gruncie wody opadowej lub kierunku odpływu ze źródeł bądź, na których grunt została odprowadzana woda oraz ścieki z gruntów sąsiednich mogą powiadomić o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) a potem ubiegać się o naprawienie szkód.
Użytkownik budowli piętrzącej wyposażonej w urządzenia umożliwiające regulowanie przepływu, w tym turbiny wodne, o wysokości piętrzenia powyżej 1 m i przepływie średnim rocznym (SSQ) powyżej 1,0 m3/s, musi prowadzić dziennik gospodarowania wodą. Tutaj możesz pobrać wzór takiego dziennika do wydruku.
Jeżeli planujesz inwestycję wymagającą korzystania z wód lub mogącą mieć wpływ na stan wód, może być Ci potrzebne pozwolenie wodnoprawne. O tym, kiedy dokładnie jest potrzebne dowiesz się z artykułów opublikowanych w naszym serwisie, a tutaj możesz pobrać edytowalny wzór wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego.