Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPo złożeniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może okazać się, że informacje podane we wniosku nie są wystarczające. Wówczas organ może wezwać wnioskodawcę to uzupełnienia danych. Jeśli okaże się, że wymagane przez organ informacje są zbyt złożone i potrzeba na zebranie ich więcej czasu niż jest to podane w wezwaniu, można wnioskować o przedłużenie terminu.
Każdy kto chce uzyskać informacje o aktualnym stanie jakości powietrza na danym obszarze (tło substancji) może złożyć wniosek do GIOŚ, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 03.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. 2022 r. poz. 1029).
Od 1 lipca 2021 rok istnieje obowiązek składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić, wypełniając odpowiednią deklarację. Tutaj pobierzesz wzór dla budynków niemieszkalnych.
Jeżeli masz instalację, która emituje gazy lub pyły do powietrza, powinieneś posiadać pozwolenie. Wniosek o jego wydanie trzeba złożyć do marszałka województwa właściwego dla miejsca lokalizacji instalacji, regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub starosty. Wzór wniosku możesz pobrać tutaj.
Niektóre rodzaje instalacji, które nie wymagają pozwolenia do ich funkcjonowania, muszą być zgłoszone. Jak takie zgłoszenie powinno wyglądać? Przedstawiamy przykład zgłoszenia instalacji nie wymagającej pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza - zbiornika na olej napędowy (ON). Znajdziesz w nim wszystkie elementy, które musi posiadać tego typu pozwolenie, co pozwoli Ci na samodzielne przygotowanie takiego rodzaju dokumentu dla swojej firmy.