Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWniosek o rozliczenie rekompensaty, o której mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z 15 września 2022 r. O szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. Poz. 1967)
Operator będący płatnikiem opłaty kogeneracyjnej musi w terminie do 6 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, przekazać operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego oraz Prezesowi URE informacje o ilości energii elektrycznej, która stanowi podstawę do naliczenia opłaty kogeneracyjnej oraz wielkości należnych i pobranych środków z tytułu opłaty kogeneracyjnej.
Przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na wytwarzanie paliw ciekłych lub koncesję na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą, a także podmiot przywożący stosownie do swojej działalności przekazuje Prezesowi URE, Prezesowi Agencji Rezerw Materiałowych, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych oraz ministrowi właściwemu do spraw energii miesięczne sprawozdanie o rodzajach oraz ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu - w terminie 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.
Podmiot, który ubiega się o rekompensatę sektorową, musi złożyć oświadczenie o tym, że nie uzyskał żadnej innej pomocy publicznej, na pokrycie tych samych kosztów kwalifikowanych, co objęte wnioskiem.
Składając wniosek o przyznanie rekompensaty sektorowej, wnioskodawca musi również dołączyć oświadczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się rekompensatę sektorową muszą do wniosku dołączyć oświadczenie o złej sytuacji finansowej. Tutaj można pobrać wzór oświadczenia.
Do pisma przewodniego, należy dołączyć wydrukowany wniosek podpisany przez osoby uprawnione do reprezentowania Wnioskodawcy oraz wersję papierową wszystkich załączników wyszczególnionych w piśmie przewodnim.
Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w 2019 roku wprowadziła nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło, przyznawane w jednej z czterech form, w zależności od grupy wytwórców dla której jest przeznaczone: a) premii gwarantowanej indywidualnej; b) premii gwarantowanej; c) aukcji; d) naboru. Do końca grudnia Prezes URE ogłosi, zgodnie z nowymi wymogami wprowadzonymi nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, harmonogram aukcji CHP na 2022 rok. Aukcje będą organizowane regularnie, raz na kwartał.
Jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii to może się okazać, że będziesz musiał uzyskać koncesję. Wniosek trzeba złożyć do właściwego oddziału terenowego URE - trzeba wybrać ten oddział terenowy, na którego obszarze działania znajduje się siedziba firmy.