Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj teraz29 sierpnia 2024 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 12 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto. Nowelizacja tego aktu prawnego została wprowadzona niespełna rok po wejściu w życie pierwotnej wersji przepisów. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Jakie zmiany wprowadzono? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Bardzo często formą współpracy przedsiębiorców jest tzw. umowa konsorcjum. Stanowi ona bardzo dużą szansę dla wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu bądź innych wymogów zamawiającego, jest zawiązanie konsorcjum. W niniejszym artykule omówiona zostanie m.in. jakie wymogi formalne musi spełniać podmiot, który chce wspólnie złożyć ofertę i realizować zamówienie oraz wskazane zostaną cechy tego typu współpracy.
Jeśli chciałbyś zaistnieć w branży recyklingu, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się m.in., od czego zacząć tę przygodę, aby zyski były wysokie i jakie wymagania musisz spełnić, by prowadzić działalność w zakresie recyklingu odpadów.
Wysokie ceny energii, paliwa i stale rosnąca inflacja zmuszają Polaków to drastycznych oszczędności. Nadchodzący sezon grzewczy wielu osobom spędza sen z powiek. Ponieważ nie wiemy, kiedy ceny opału wyhamują, warto już teraz pomyśleć o termomodernizacji budynku, aby w kolejnych sezonach zaoszczędzić na ogrzewaniu. Tym bardziej, że na prace związane z termomodernizacją można dostać wsparcie finansowe.
Jeżeli podmiot wprowadza produkty w opakowaniach na rynek krajowy i chce uzyskać ulgę w formie pomocy de minimis, musi złożyć stosowny wniosek.
Planujesz zakup nowego pojazdu zeroemisyjnego? W ramach program priorytetowego NFOŚiGW „Mój elektryk” możesz otrzymać dotacje na ten cel.
Dofinansowania są udzielane w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Gospodarka wodno-ściekowa w zakładach przemysłowych”. Celem programu jest poprawa stanu wód powierzchniowych i podziemnych przez oczyszczanie ścieków zgodnie z wymogami Dyrektywy Rady z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG).
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji i pożyczek przeznaczonych m.in. na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy, modernizacji i rozwoju punktów oraz systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym do 30 czerwca 2022 r.
Wieloletnie doświadczenie instytucji i organizacji wspierających finansowo projekty społeczne i inwestycyjne zaowocowało szeroką wiedzą na temat mocnych i słabych stron różnych aspektów ich realizacji. A to oznacza, że wnioski są oceniane bardziej rygorystycznie. Wnikliwej analizie są też poddawane zdolności projektodawców do efektywnej realizacji finansowanych zadań. Na czym polega ocena potencjału beneficjenta i czy można się do niej jakoś przygotować?
Głównym czynnikiem decydującym o korzyści wynikającej ze skorzystania z pomocy de minimis jest czynnik ekonomiczny. Przedsiębiorca wywiąże się z obowiązku sprawozdawczego, nie martwi się o zapewnienie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, ale nie wnosi opłaty produktowej do urzędu. Dlaczego jeszcze warto korzystać z takiej pomocy?