Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrzyjęto projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Nowe regulacje mają przyspieszyć rozwój OZE – przewidują m.in. skrócenie minimalnej odległości turbin od zabudowań, uproszczenia przy modernizacji istniejących instalacji oraz wsparcie dla samorządów i społeczności lokalnych (str. 4). Z kolei zmiany w ustawie o rachunkowości, o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym oraz w niektórych innych ustawach wprowadzają obowiązek raportowania ESG – kto i w jakim zakresie musi go spełnić, opisujemy na str. 14. Sprawdź też, kiedy wymagane jest pozwolenie wodnoprawne oraz w jakich sytuacjach może zostać cofnięte lub ograniczone (str. 15).
Sektor wodno-kanalizacyjny nie tylko dostarcza wodę do domów i firm oraz oczyszcza ścieki, lecz także mierzy się z wyzwaniami klimatycznymi, kurczącymi się zasobami i rosnącymi wymaganiami regulacyjnymi. Ogromne znaczenie zyskują innowacje technologiczne i sztuczna inteligencja, wspierające efektywność i zrównoważony rozwój. Dane zawierają cenne informacje wykorzystywane zarówno do optymalizacji procesów, jak i działań prewencyjnych – przykłady znajdziesz na str. 4. W oczyszczalniach wyraźnie zarysowują się nowe trendy technologiczne - podsumowanie nowoczesnych technologii możesz znaleźć w artykule na str. 7. Ponieważ woda, choć odnawialna, nie jest zasobem nieograniczonym, na całym świecie wdraża się rozwiązania ograniczające jej marnotrawstwo – więcej na str. 14.
W bieżącym wydaniu poruszamy temat uzyskiwania pozwoleń i zezwoleń wodnoprawnych. Szczególną uwagę poświęcamy sposobom unikania błędów podczas wypełniania i kompletowania niezbędnej dokumentacji. Więcej dowiesz się na str. 5. W ostatnim numerze pisaliśmy o tym, kiedy przedsiębiorca ma obowiązki związane z remediacją - w artykule na str. 10 wskazujemy formalne obowiązki przedsiębiorcy w tym zakresie. Dowiesz się także jakie prawa do ochrony przed zmianami klimatycznymi mają obywatele - więcej na str. 12.
Z tego wydania dowiesz się jak pozyskać środki z budżetu samorządów, programu Czyste Powietrze oraz ulgi termomodernizacyjnej na wymianę starych pieców – więcej na ten temat na stronie 3. Dowiesz się także więcej o obowiązkach wynikające z przepisów o remediacji, o czym przeczytasz na stronie 10. Coraz większe znaczenie ma także prawo obywateli do ochrony przed zmianami klimatu. Sądy coraz częściej wydają wyroki potwierdzające prawo do życia w czystym środowisku. Szczegóły znajdziesz na stronie 12 oraz w kolejnym numerze Aktualności Ochrony Środowiska.
Przepisy dotyczące ochrony środowiska są rozproszone, ale najważniejsza pozostaje ustawa Prawo ochrony środowiska i jej omówienie jest tematem głównym tego wydania specjalnego - szczegóły na str. 6. Uprawnienia uzyskane z pozwolenia lub zgłoszenia są kontrolowane, a przekroczenie dopuszczalnych limitów może skutkować konsekwencjami. Jakimi? Więcej na temat skutków negatywnego oddziaływania na środowisku przeczytasz na str. 9.
W tym wydaniu przeczytasz o zmianach w ustawie o odnawialnych źródłach energii - więcej dowiesz się ze str. 3. Przypominamy też o złożeniu sprawozdania o odpadach. Sprawozdanie o odpadach sporządzają m.in. wytwórcy zobowiązani do ewidencji. Czy należy uwzględniać wszystkie odpady w firmie? Odpowiedź na str. 9. Jeżeli natomiast nie jesteś pewien, które punkty informacji o środowisku powinieneś uzupełnić w informacji składanej do urzędu marszałkowskiego do 31 marca 2025 r., to zajrzyj na str. 10.
W tym numerze przedstawiamy kompendium wiedzy o systemie kaucyjnym - zacznie obowiązywać od 1 października 2025 r. Przy sprzedaży napojów w opakowaniach jednorazowych i wielorazowych pobierana będzie kaucja, zwracana przy oddaniu opakowania lub odpadu opakowaniowego. System ma zwiększyć zbiórkę i recykling butelek PET, dlatego znowelizowano ustawę opakowaniową. Więcej przeczytasz na str. 9. Konsumenci będą mogli oddawać plastikowe butelki, puszki i szklane butelki wielorazowe w punktach blisko miejsca zamieszkania. Więcej o punktach zbierania przeczytasz na str. 13). W systemie uczestniczą producenci, sklepy, punkty odbioru, firmy zbierające odpady i podmioty reprezentujące, a każdy musi prowadzić dokumentację - szczegóły na str. 14.
To wydanie specjalne poświęcamy raportowi do KOBiZE i sprawozdaniu do BDS. Szczegółowo opisujemy obowiązki, które przedsiębiorstwa muszą zrealizować do końca lutego. Dowiesz się więcej o rocznym sprawozdaniu dotyczącym substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raporcie do KOBiZE za rok 2024. Składanie tych dokumentów może wiązać się z wątpliwościami i problemami - w artykule na str. 8 znajdują się rozwiązania najczęstszych z nich.
Od 2025 roku obowiązują nowe stawki w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. O tym co się zmienia, dowiesz się ze strony 4. Dodatkowo przeczytasz, czy emisja niezorganizowana, która wynika z procesu sprzątania biur powinna być rozliczana w raporcie składanym do KOBiZE i sprawozdaniu środowiskowym do marszałków województw. Więcej na stronie 11. W tym numerze opisujemy również jak nowe przepisy UE wpłyną na regulacje w obszarze zrównoważonych zamówień publicznych - na str. 12.