Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ artykułu dowiesz się, kiedy potrzebne jest tylko zgłoszenie a kiedy pozwolenie na emisję dla stanowiska spawalniczego.
Gdy eksploatuje 4 stanowiska (lub więcej) zobowiązany jest do posiadania pozwolenia emisyjnego w zakresie wprowadzania do powietrza gazów i pyłów z tej instalacji. Pomimo tego, że ma 4 lub więcej stanowisk, w przypadku gdy żadna z substancji wprowadzanych z ww. instalacji do powietrza łącznie z innymi rodzajami instalacji położonymi na terenie jednego zakładu (wprowadzającymi te same substancje) nie powoduje przekroczenia 10% dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10% wartości odniesienia, uśrednionych dla 1 godziny, pozwolenie nie jest wymagane. Wtedy wystarczy zgłoszenie instalacji właściwemu organowi ochrony środowiska.
Zgodnie z art. 180 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. Natomiast zgodnie z art. 152 ust. 1 tej samej ustawy instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska. Są również przypadki, które nie wymagają ani pozwolenia ani zgłoszenia instalacji. W jakiej kategorii znajduje się suszarnia?
Z artykułu dowiesz się:
Z artykułu dowiesz się czy agregat zalicza się do instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia.
Prowadzący instalację niewymagającej pozwolenia jest obowiązany do dokonania zgłoszenia jeszcze przed rozpoczęciem jej eksploatacji. Zgłoszenie jest wymagane również wtedy, gdy doszło do istotnej zmiany instalacji. Co rozumiemy pod pojęciem istotnej zmiany instalacji i jakie dane powinno zawierać takie zgłoszenie?
Z artykułu dowiesz się:
Zmiana może dotyczyć użytkowania, sposobu eksploatacji czy rozmiaru instalacji. Istotna zmiana instalacji zgodnie z zapisami w ustawie Prawo Ochrony Środowiska, to zmiana sposobu funkcjonowania instalacji lub jej rozbudowa, która możepowodować znaczące zwiększenie negatywnego oddziaływania na środowisko.
Ze względu na to, że ustawodawca nie wskazał, w sposób nie budzący wątpliwości, co kryje się pod pojęciem istotnej zmiany sposobu funkcjonowania instalacji, każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, pod względem czy jest to zmiana negatywna i czy zwiększa zakres oddziaływania na środowisko.